Boho=Hippie? Wyróżniony

Ludzie! Ludzie! Kwiaty! Wzory! Kolory! Malowidła! Rysunki! Kadzidełka! Materiały! Wiosna! Frędzelki! Fiołki! Perełki!
Kto chce? Kto lubi? Kto się skusi?
Dziś zabieram Was na stragan z Boho i Hippie. Świat budzi się do życia i kwitnie mieniąc się w żywych barwach i kwiatach ( przynajmniej w teorii :D!) Myślę, że to idealny czas na potargowanie się z tymi jakże wirującymi stylami.
Zwłaszcza, że odkąd stopniały śniegi frapuje mnie pytanie. Nie daje spokoju! Irytuje. Wq...urza :D!
Czy styl Boho to styl Hippie? Czy styl Hippie to styl Boho?
Tak? Nie? Coś je łączy? Coś je dzieli? Co charakteryzuje?
Postanowiłam wszcząć śledztwo i podzielić się z Wami tym, co odkryłam.
 
 
wnętrza, styl Boho, styl Hippie, dekoracje
Podczas moich poszukiwań szybko okazało się, że wypadku Boho i Hippie diabeł tkwi nie tyle w szczegółach, co w historii tych szczegółów.
Cofnijmy się więc do początku, a zrozumiemy różnice, które finalnie mogą się całkowicie zacierać.
Zacznijmy od Boho. W samej nazwie odnajdziemy historię. Otóż Boho to skrót od bohemy, inaczej mówiąc cyganerii artystycznej.
A czymże jest owa bohema? Poprawna definicja brzmi mniej więcej tak...
Bohema to nieformalna grupa ludzi, złożona zazwyczaj z artystów, zbuntowanych wobec zastanych norm społecznych i obyczajowych. Prowadzą ekscentryczny, oryginalny tryb życia. Wyróżniają się nie tylko swoim  zachowaniem i sposobem postrzegania świata, ale także niebanalnym strojem, noszą kapelusze czy długie czarne peleryny.
Pierwsza taka grupa buntująca się przeciwko mieszczańskim normom, uformowała się we Francji w XIX wieku. W Polsce do najbardziej znanych należą Cyganeria Warszawska oraz przede wszystkim Cyganeria Krakowska, istniejąca w okresie Młodej Polski.
Mogłabym tak dalej, ale poprawną i pełną definicję znajdziecie tutaj, ja natomiast dokończę w awangardowy sposób;), czyli jak na cyganerię przystało ( zapisuje się do nich :D!)
Zebrała się grupa utalentowanych młodych ludzi, zbuntowali się pie...rząc zasady i rozpalając piekło nowego, wolnego, innego...
*I jeszcze mała ciekawostka etymologiczna. "Bohema" pochodzi od francuskiego la boh?me- "cyganeria", a ta z kolei ze średniowiecznej łaciny "bohemus"- "mieszkaniec Czech", później zaczęto określać tym mianem Cyganów, którzy jak przypuszczano przybyli właśnie z Czech.
Poniżej obraz; V. Van Gogh
"Wozy cygańskie", obozowisko w okolicach Arles"
Przyspieszmy historię i płynnie, a może tanecznie przejdźmy do Hippie ;) Hippie swoje korzenie zawdzięcza innej grupie młodych zbuntowanych ;) i tutaj mamy pierwsze niepisane podobieństwo. Ruch hipisowski, z angielskiego właśnie hippie, (inaczej dzieci kwiaty żyjące dniem dzisiejszym, tu i teraz) wywodzą się z II połowy lat 60. i początku lat 70. XX wieku. W tamtych latach wpadli znowu- odkrywczo ;) na ten sam pomysł i rozpętali kolejne piekiełko buntu młodych przeciwko światu dorosłym i jego instytucjom, rodzinie, Kościołowi, szkole, zakładowi pracy, pieniądzowi, wojnie, szefowi, itd. Jedno z ich haseł brzmiało: Nie wierzcie nikomu po trzydziestce- na marginesie nawet jak bym chciała nie mogłabym się już zapisać, nie uwierzyliby mi :P Nie będę się dalej rozwodzić, bo jestem pewna, że znacie ten klimat z książek, filmów i przekazów. W każdym razie  dominowały w nim kwiaty, rock i "zielone trawy" ;)

I kolejna ciekawostka, tym razem etymologia słowa hippie.

W książce ?Hipisi w poszukiwaniu ziemi obiecanej? autorstwa Kazimierza Jankowskiego napotykamy następujące wyjaśnienie profesora Lewisa Yablonsky?ego. Twierdzi on, iż w latach 30. XX wieku w USA pojawiło się słowo hep-cat. Było to  określenie ludzi ze środowiska wielkomiejskiej cyganerii, oddanych popularnemu wówczas jazzowi i swingowi. W latach 50. XX wieku  hep został zastąpiony słowem hip. ?Być hip oznacza, że się wie, które z dostępnych człowiekowi doznań zmysłowych są istotnie warte zachodu, a tym samym, że się posiada prawdziwą mądrość życiową. Ktoś jest hip, jeśli wypełnia go przynosząca radość i pogodę ducha miłość ludzi i wszystkich aspektów życia, jeśli umysł jego jest jasny, giętki i dowcipny, a myśl swobodnie i twórczo porusza się wśród obszarów życia niedostępnych dla zwykłych śmiertelników. Ktoś jest hip, jeśli ma kolorową fantazję i z przymrużeniem oka traktuje sprawy, o których inni mówią ze śmiertelną powagą.? Cytat z książki ?Hipisi w poszukiwaniu ziemi obiecanej?

Bez wątpienia rzeczownik hippie (hipis) pochodzi od przymiotnika hip, zaś hipis to człowiek, który jest hip. Nazwa ta pojawiła się w latach 60. XX wieku wśród nowego pokolenia beatników i była używana w znaczeniu pozytywnym. Przez pewien okres czasu ludzie spoza ruchu używali tej nazwy wyraźnie życzliwym tonie, choć zawierającym nieco pobłażliwości, jednak na początku lat 70. XX wieku słowo hipis nabrało pejoratywnego znaczenia. Na stałe do słownictwa amerykańskiego słowo hippie weszło po opublikowaniu w marcu 1967 roku w magazynie ?Ramparts? artykułu ?The Social History of the Hippies?. Od tego czasu termin ten używany był na światową skalę. Więcej informacji na stronie wiedzaiedukacja.eu

Dobrze, znamy już historię ukrytą między literami, czas najwyższy uchylić drzwi i zajrzeć do wnętrz w stylach Boho i Hippie.
styl Hippie, wnętrza, styl Boho
 
 
 
 
Muszę się przyznać, że podczas pisania posta, w tym oto miejscu zrobiłam długi przystanek, można by go nawet nazwać przystankiem Woodstock ;) Najpierw chciałam omówić każdy styl z osobna i wyciągnąć różnice, potem na odwrót pokazać podobieństwa, ale poddałam się i włożyłam je do jednego worka. Na jego dnie mamy Boho- wolnomyślicieli, buntowników i artystów, same cygańskie dusze kpiące z konwenansów i układów. Kpią, a może kipią tak bardzo, że opary te inspirują beatników z lat 50. i hipisów z latach 60. Pod klapą rozbrzmiewa muzyka rockowa, na zewnątrz wystają kolorowe frędzelki- Hippie...
 
 
I tak mając worek wypchany po samą klapę zakręciło mi się głowie, być może od intensywnej woni kwiatowej albo niewyschniętej farby jakiegoś szalonego malarza. Nie ważne, ważne się znowu zakochałam :) Tym razem w dwóch bardzo zbliżonych stylach, przenikających się wzajemnie w artystycznym bałaganie buntowników i wolnomyślicieli. I wiecie co, chcę z nimi zostać dłużej, dlatego w najbliższym czasie zajmę się każdym z nim z osobna, a dzisiejszy post niech będzie dobrym początkiem do takiego kwiatowego cyklu. Macie ochotę na więcej;)?... ja bardzo :D!
 
 
 
Boho, styl Boho, styl Hippie, wnętrza
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Tutaj zostawiam Was, oczywiście z pytaniem :) Jakie jest Wasze zdanie o Hippie/ Boho, Boho/ Hippie? Chcielibyście się urządzić w takim stylu? A może już tak mieszkacie?
Czekam z niecierpliwością na Wasze opinie i życzę fajnego dnia!
Dominika
 
Zdjęcia znalezione na pinterest.com
Zdjęcie tytułowe vumag.pl
 
 

14 komentarzy

 • Pani KoModa

  Uwielbiam takie inspiracje :)
  Łóżko w aucie jest genialnie - sama bym do niego weszła z radością :)
  Zdjęcie z drabiną do łóżka...
  I te poduchy!

  Pani KoModa wtorek, 05 kwiecień 2016 19:04 Link do komentarza
 • PastelowaKropka

  To fakt, ten samochód jest świetny i musiał się tu znaleźć ;))

  PastelowaKropka wtorek, 05 kwiecień 2016 19:10 Link do komentarza
 • Natalia K

  Ależ te zdjecia są boskie. Dziękuję, że mogłam sobie je u Ciebie pooglądać:)
  ściskam wiosennie kochana

  Natalia K wtorek, 05 kwiecień 2016 19:15 Link do komentarza
 • PastelowaKropka

  Trzeba im to przyznać...mają swój klimat ;) wyjątkowy klimat jak Boho i Hippie :)

  PastelowaKropka wtorek, 05 kwiecień 2016 19:23 Link do komentarza
 • Marta

  no, no podeszłaś do tematu bardzo profesjonalnie :) Informacje dla mnie nowe, a fotki zachwycające :)
  Ściskam serdecznie, Marta

  Marta wtorek, 05 kwiecień 2016 21:19 Link do komentarza
 • Marta Wieclaw Design

  Całkowicie nie moje klimaty w całości, ale styl bardzo mi się podoba i podobają mi się projekty wnętrz w stylu boho pod warunkiem, ze urządzone są z wszystkimi zasadami i warunkami, o których wspomniałaś :) Osobiście nie wiem jak czułabym się w takim wnętrz, raczej jestem bardziej minimalistyczna :) porwałabym na pewno do swoich projektów boho w formie dodatków - poduszki, dywan, parę elementów :)

  Marta Wieclaw Design wtorek, 05 kwiecień 2016 21:58 Link do komentarza
 • Biała Sowa

  Piękne zdjęcia, pełno wzorów i kolorów, po prostu feeria barw :)
  Pozdrawiam.

  Biała Sowa środa, 06 kwiecień 2016 10:31 Link do komentarza
 • Projekt Dom

  Ciekawy tekst, a inspiracje po prostu piękne. Wprawdzie nie zdecydowałam się w naszym domu na żaden z tych stylów, ale uwielbiam je oglądać, są takie naturalne i niewymuszone. Natomiast niedawno za pomocą dodatków starałyśmy się z mamą uzyskać styl boho w sypialni rodziców :) Pozdrawiam

  Projekt Dom środa, 06 kwiecień 2016 17:47 Link do komentarza
 • HOME inspiration

  świetny wstęp do poznania klimatu Boho i Hippie, ja osobiście jestem fanką dodatków w stylu boho, w wersji mini :) pozdrawiam,

  HOME inspiration czwartek, 07 kwiecień 2016 13:24 Link do komentarza
 • Anna K. inspiracjewmm

  Dominiko przygotowałaś bardzo fajny i ciekawy post . Wybrałaś cudowne zdjęcia. Ja lubię oba style. Super, że obecnie jest taka moda na boho i hippie w ubraniach i w aranżacji wnętrz.
  Pozdrawiam cieplutko :)

  Anna K. inspiracjewmm czwartek, 07 kwiecień 2016 17:03 Link do komentarza
 • Pani Króliczek

  haha, hej Pastelowa Kropko ;) Też się nad tym kiedyś zastanawiałam ! Bardzo fajny wpis:). Tylko dalej nie wiem, który styl mi się bardziej podoba....chyba boho
  chociaż może jednak hippie?
  ;)
  Kolorowego weekendu!
  Ania

  Pani Króliczek piątek, 08 kwiecień 2016 11:16 Link do komentarza
 • domowo158

  Planowałam zrobić podobny wpis :D tez wrzucić inspiracje wnętrzarskie w tym stylu, bo jest mega mega kolorowy. w moim wnetrzu stawiałabym jednak tylko na kolory i ewentualnie lekkie muśniecie boho. zbyt dużo hipisowkiego stylu mnie raczej odpycha. Pozdrawiam

  domowo158 niedziela, 10 kwiecień 2016 18:20 Link do komentarza
 • C.aro

  Piękny, pełny wiedzy i zabawny post :) a w tematyce odnalazłam się jak ryba w wodzie, gdyż wszęd i wobec wiadomo , że jestem hipiską :) Jeszcze taką z wiekiem odpowiednim , na Woodstocku bywam i trzepie w tedy włosami do rockowych piosenek ubrana w potargane spodnie i kwiecistą bluzkę :) Z upływem lat zaczynam dorastać i ewoluować, dalej Peace and love, pie...rzę zasady - choć dzisiaj już otwarcie nie zawszę mogę się do tego przyznać :) haha czyli robię się bardziej boho??? no cóż jeszcze do 30 mam trochę... W domu staram się moją duszę uzewnętrznić i stroję go w kwiaty, kolorowe poduszki, choć raczej ten cały styl hipisowski najbardziej widać po mojej garderobie :) Takie typowe wnętrza w stylu boho lub hipi są niezwykle ładne i urokliwe, ale powiedzmy sobie otwarcie- u mnie, w moim m2 , moja osobista barwność starcza:) Pozdrawiam, wolna miłość and rock and roll :)

  C.aro poniedziałek, 18 kwiecień 2016 15:19 Link do komentarza
 • Marta

  Namalowałam ostatnio obraz w stylu... hmmm... boho? hipie?? (wiesz, który-prawda ;P) I powieszę go w moim nudnym i poprawnym salonie nad kanapą! ;) CUDNY post, fachowo podeszłaś do sprawy a jednocześnie jest lekko zabawnie i kolorowo :) Ściskam :)))))

  Marta środa, 20 kwiecień 2016 18:22 Link do komentarza

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Współpraca

zBLOGowani.pl                      wkreceniwdom.com.pl