Styl marokański

 

Moto-cykl Style

A my nadal oddalamy się na południe. Zapomnijmy na chwilkę o eleganckich, perfekcyjnych i niezwykle popularnych wnętrzach skandynawskich.

 

W końcu lato już się zaczęło i to doskonały moment na przybliżenie przepełnionego słońcem stylu marokańskiego. Jestem w nim już od dawna zakochana.

 

Nie jest to styl łatwy ani stonowany, dzieje się tutaj dużo, oj bardzo duża, ale mimo to po prostu go uwielbiam.

 

Wnętrza przeplatane kolorami i wzorami w delikatnym światłe lampionów, tworzą mistyczny nastrój relaksu i odprężenia.

 

Orientalny, bajkowy i wyjątkowo zmysłowy styl marokański nie zmienił się od czasów średniowiecza co czyni go ponadczasowym.

 

Oto i on, zapraszam do zwiedzania i do  Marrakeszu

 

 

 

Marokańskie aranżacje charakteryzują żywe i wibrujące kolory ,często podkreślane złotem i srebrem.

Śmiało można je porównać do przypraw, z których słynie ten północnoafrykański kraj.

Czarnuszka, kumin, cynamon, czerwona papryka, curry, kurkuma gałka muszkatołowa, kardamon czyli brązy, czerwienie, pomarańcze i ziemista żółć przeplatają się ze sobą.

Położenie Maroka także obija się na stosowanych tam barwach, nawiązujące do morskich wód kobaltowy niebieski i turkusowy przewijają się  z piaskowymi odcieniami ziemi rodem z pustyni.

Na koniec Casablanca słynąca ze swojej bieli. Zwieńczeniem bywają róże i fiolety.

 

 

 

 

 

Jedną z zasad projektowania i dekoracji w stylu marokańskim jest wykorzystanie wszystkich wolnych powierzchni. Wystrój wnętrz jest oparty na ciekawych kształtach mebli i akcesoriów.

W marokańskich domu nie może zabraknąć ornamentyki, tak charakterystycznej dla świata islamskiego. Arabeski składają się najczęściej ze stylizowanych wici roślinnych połączonych z motywami kaligraficznymi i geometrycznymi. Pokrywa się nimi stoły, lustra, umywalki, meble, ściany oraz pochodzące właśnie z tego regionu płytki ceramiczne azulejos ( popularne także w Hiszpanii i Portugalii)

 

 

 

 

Łuki są częstym elementem marokańskiego wnętrza. Ażury to także nieodłączny element tego stylu. Te misterne dekoracje zdobią nie tylko przedmioty użytku codziennego czy lampy, ale także drewniane okiennice  przez które kobiety mogą obserwować ulice, same pozostając niewidoczne.

 

 

 

Akcesoria dekoracyjne wykonane są z drewna, żelaza, a nawet srebra. Podłogi bywają drewniane lub pokryte płytkami azulejos, często udekorowane zdobnymi dywanami lub miękkimi tkaninami.

Dopełnieniem każdej marokańskiej aranżacji są kolorowe zasłony, poduszki i pufy.

 

 

 

Maroko to także kolorowe lampy, latarnie i lampiony. Wykonywane są ręcznie z metalu, skóry lub kutego żelaza. To właśnie one tworzą mistyczną atmosferę relaksu i luksusu.

 

 

 

 

 

 

Na zakończenie marokański w wydaniu bardziej współczesnym i stonowanym.

 

 

 

 

źródła:

decoracionydiseqno.blogstop.fr

ehowenespanol.com

pinterest.com


{flike}

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Współpraca

zBLOGowani.pl                      wkreceniwdom.com.pl