Winna

 

Jestem winna. Tak, to prawda. Kocham czerwone wino i jego przecudowny smak,  szczególnie ten wzbogacony nutą maślaną i orzechową.

Uważam, że wino ma w sobie tyle czaru i elegancji, że może być ozdobą i to na wiele sposobów. Piękna kobieta z kieliszkiem czerwonego wina wygląda wyjątkowo  ponętnie.

Wyobraźmy sobie drewniany stół na który padają promienie słońca. Na nim sery, oliwki, świeżo pokrojona bagietka a obok  butelka czerwonego wina. Ten widok zaprasza  do toastu i wyzwala uśmiech. Często nie wiele nam brakuje do szczęścia. Niekiedy znajduje się ono na wyciągnięcie ręki. Kawałeczki tego szczęścia wystarczy pozbierać w jedną całość i gotowe.

Wino to tylko pretekst i oprawa, w rzeczywistości liczy się to co najcenniejsze, czyli czas spędzony z najbliższymi.

Wino spożywane z umiarem, czyli w małych ilościach posiada także walory zdrowotne.

Przechowywanie i ekspozycja tego dostojnego trunku może być pięknym elementem dekoracyjnym naszych wnętrz i nie tylko ;). Stojaki, skrzynie, uchwyty na wino, a między nimi kilka prostych zasad  jego przechowywania.

 

Nie powinniśmy otwierać od razu zakupionej butelki. Podczas podróży ze sklepu do domu wino jest wstrząśnięte i potrzebuje trochę czasu, aby się w pełni ?uspokoić? . Zwykle jest gotowe do degustacji  po kilku dniach odpoczynku.

Przechowywanie win w pozycji leżącej zapobiega wysychaniu korka. W tej pozycji jest on cały czas zamoczony i nie przepuszcza powietrza do butelki. To bardzo ważne, gdyż  dzięki temu wino nie kwaśnieje.

Wina wolą leżakować, a takie półeczki to dobre rozwiązanie na przechowywanie butelek, które mamy zamiar degustować w pierwszej kolejności. Nie tylko mamy je pod ręką, ale także możemy ustawić je z kieliszkami i innymi winnymi akcesoriami

Wino nie lubi wahań temperatur, a najbardziej optymalną temperaturą jego przechowywania jest 10-14C.

Wino przed spożyciem najlepiej schodzić. I tak wino czerwone najlepiej będzie smakowało w temperaturze między 15?18°C, wino białe wytrawne: 10?15°C, wino różowe 9?10°C, musujące, najlepsze będzie w zakresie temperatur  6?9°C.

 

Podstawka wykonana przez Andrzeja

 

żródła: urbanwoodgoods.com, thelilypadcottage.com architecturedesignblog.com, gentlemint.com, winepsych.com, bornrich.com, whimsicalepiphany.tumbrl.com, uncommongoods.com,

 

 

2 komentarzy

  • MariaPar

    No cóż, i ja jestem smakoszką tego szlachetnego trunku. Pozdrawiam ciepło

    MariaPar wtorek, 18 luty 2014 14:40 Link do komentarza
  • VSlav

    Też bym nie pogardził lampką dobrego czerwonego winka.

    VSlav wtorek, 18 luty 2014 17:45 Link do komentarza

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Współpraca

zBLOGowani.pl                      wkreceniwdom.com.pl