Urządzaj się...zdrowo, czyli kącik biurowy. Wyróżniony

To jeden z tych postów, które chodzą mi po głowie od dawna, ale które wciąż leżałą w "szufladzie biurka" ;) z napisem Potem.

Zwlekanie wynika z mojej nieskrywanej niechęci do liczb i wymiarów. Tak, wiem! Nie powinnam się do tego przyznawać, wszak bez nich nie da się urządzić żadnego wnętrza. O matematyko! O królowa nauk czemu ja Cię tak nie lubię ;)? Nie no bez przesady, aż tak dużo cyfr nie będzie. Zaledwie kilka i to takich, które mogą mieć bezpośredni wpływ na nasze zdrowie. Wydaje mi się, że w tym kąciku, w kąciku biurowym jest to szczególnie ważne. Większość z nas spędza wiele godzin przed ekranem maltretując kręgosłup pozycją siedzącą, sprzedając oczy za kilka artykułów więcej, za możliwość sznupania bez końca. Myślę, że te nasze eksploatowane części ciała są dobrymi powodami do tego, by zainwestować we właściwy rozmiar i urządzić się zdrowo. Poniżej znajdziecie kilka wymiarów i wskazówek. Zanim jednak przejdziemy do meritum chciałabym pozdrowić Agnieszkę z Chatki baby jogi ;)

No to jakie powinno być to nasze wymarzone biurko, oprócz tego, że ma być idealnie harmonijne lub zawładnięte ponętnym bałaganem artystycznym ;)?

 

1. Zdrowe biurko to biurko dobrze oświetlone.

Zacznijmy zatem od światła naturalnego. Jeśli tylko mamy taką możliwość wstawmy nasze biurko w pobliżu okna. Przy świetle dziennym oczy najmniej się męczą, a do tego w przypadku pracy na komputerze dobrze jest co jakiś czas oderwać wzrok od monitora.

 
Istotne jest także ustawienie samego biurka względem okna. Niekorzystne będzie jego ustawienie tyłem do drzwi lub tyłem do okna. Siedząc tyłem do okna zasłonimy sobie światło, a odbicia w monitorze komputera mogą utrudniać nam pracę. Z kolei siedząc przodem do okna narażeni jesteśmy na zbyt ostre światło, trzeba jednak przyznać, że taki typ ustawienia biurek jest dość popularny i estetyczny.

Reasumując monitor najlepiej ustawiać bokiem do okna w odległości co najmniej 1 m.

Jeżeli jesteśmy praworęczni, źródło światło powinno dobiegać z lewej strony, w przypadku osób leworęcznych odwrotnie, czyli z prawej (cień piszącej ręki nie będzie zasłaniał i utrudniał nam pracy).

Jeśli jednak zdecydujemy się, by blat stał  równolegle do okna - tak, że będziemy siedzieć przy komputerze mając okno z przodu lub z tyłu, zadbajmy o odpowiednie zasłony lub żaluzje, ograniczające zbyt ostre światło słoneczne.

2. Sztuczne światło

W miejscu pracy powinny znajdować się co najmniej dwa źródła światła.  Światło główne rozjaśniające cały pokój i  światło kierunkowe, którego zadaniem jest oświetlenie konkretnej powierzchni na biurku. W razie potrzeby można odpowiednio ukierunkować światło (oddalić lub przybliżyć żarówkę). W zależności od wykonywanej pracy można też zmienić kąt nachylenia lampy.

Tak jak w przypadku światła naturalnego należy wziąć pod uwagę, że osoba praworęczna powinna ustawić oświetlacz po przeciwnej stronie stołu. W ten sposób podczas pisania nie będzie zasłaniać sobie światła. Ex aequo z osobami leworęcznymi.

Warto pamiętać, że odległość między żarówką, a oświetloną powierzchnią nie powinna być większa niż 35 cm. Tylko wtedy lampa odpowiednio naświetli nasze miejsce pracy i odciąży wzrok.

Najlepiej, jeśli moc lamp biurkowych waha się w granicach od 40 do 100 W

Zadbajmy również o mobilność, lampka biurowa powinna być lekka i przenośna. Przewód elektryczny winien mieć co najmniej 1,5-3 m. W ten sposób będziemy mogli ustawić oświetlacz w dowolnym miejscu, nie martwiąc się o dostęp do gniazdka.

Do pracy przy biurko najlepiej wybrać lampę z żarówką o naturalnym zabarwieniu słonecznym (np. lampa halogenowa).

3. Wymiary  biurka

Biurko do pracy powinno mieć szerokość 80-90 cm i długość 120-160 cm. Wolna przestrzeń pod biurkiem ma zapewnić wygodę dla naszych nóg, niezbędne minimum to 70 cm szerokości i  60 cm głębokości.

Wysokość blatu zależy od wysokości osoby przy nim pracującej, jeśli z biurka korzystać będzie więcej niż jedna osoba warto rozważyć kupno biurka z regulowaną wysokością blatu.

Wysokość blatu powinna być taka, aby możliwe było wykonanie pracy w naturalnym położeniu rąk, kąt między ramieniem a przedramieniem powinien być prosty. Standardowo blat biurka umieszcza się na wysokości w przedziale 72-75 cm, ale dla wysokich osób może ona wynosić 80- 85 cm.

*Uwaga!, według nowych badań mniej obciążamy kręgosłup, kiedy klawiaturę kładziemy na blacie biurka, a nie na wysuwanej półce.

4. Krzesło/ Fotel biurowy

Wygodne krzesło wyposażone jest w podpórki pod łokcie, możliwość ustawienia kąta oparcia i regulowaną wysokość siedziska w zakresie 38-55 cm.

Dobrze jest siedzieć na takiej wysokości, która umożliwia ustawienie stóp na podłodze przy zachowaniu kąta prostego między górną a dolną częścią kończyny

5. Monitor- wysokość i odległość.

Monitor ustawmy w odpowiedniej odległości od naszych oczu. Taka zdrowa odległość mieści się w przedziale 40-75 cm.

Głębokość blatu biurka komputerowego ma za zadanie zapewnić wygodne korzystanie z klawiatury, dlatego odległość między monitorem a przednią krawędzią stołu nie może być mniejsza niż 60 cm.

 

 

Praca będzie mniej obciążająca, jeśli monitor ustawimy na odpowiedniej wysokości. Kierujemy się zasadą, że górna krawędź monitora powinna znaleźć się na wysokości wzroku. Stosowanie popularnych do niedawna nadstawek pod monitor ustawianych na blacie wiąże się z ryzykiem zbyt wysokiego ustawienia monitora.  Najlepiej ustawić go na blacie lub niewiele powyżej. Jeśli z komputera korzysta kilka osób lub jeśli pracujemy długo, warto zapewnić sobie możliwość regulacji wysokości ustawienia monitora. Umożliwia to zmianę pozycji ciała podczas pracy.

6. Przyjazne kolory

W kąciku do pracy sprawdzą się te kolory, które nie będą nas rozpraszać, a wręcz przeciwnie pomogą naszej koncentracji. Dlatego też ściany dobrze jest pomalować na jasne ciepłe barwy, na przykład w odcieniach pastelowych.

 
7. I na koniec wisienka na torcie ;) Aktywność w trakcie pracy! 
Zanim zobaczycie filmik polecam również poduszkę  sensomotoryczną Sitfit szwedzkiej firmy Sisse.l  Jest to aktywne siedzisko przeznaczone dla osób, które większość swojego czasu spędzają w pozycji siedzącej.Poduszka pomaga utrzymać zdrowe plecy wymuszając prawidłową pozycję ciała podczas siedzenia. Używam ją od jakiegoś czasu i już nie wyobrażam sobie pisania bez niej ;)
 
 
 
 
Miłego dnia :)!
 
 
Źródła informacji:
 
Ps. Dziś wystawa malarstwa i grafiki mojego taty. Zapraszam wszystkich z Katowic i nie tylko!
 

13 komentarzy

 • Biała Sowa

  Biurko to bardzo przydatny mebel w domu, więc jeśli tylko mamy na nie miejsce warto się w nie zaopatrzyć. Faktyczni dobre oświetlenie to podstawa, ale ja lubię jeszcze taką przytulność wokoło, dlatego urzekło mnie ostatnie zdjęcie :)
  Uściski weekendowe.

  Biała Sowa piątek, 21 październik 2016 10:35 Link do komentarza
 • Hally

  Super inspiracje...żeby tylko miejsca w domu było więcej:))))

  Hally piątek, 21 październik 2016 11:25 Link do komentarza
 • Anna K. inspiracjewmm

  Bardzo praktyczne porady i świetne inspiracje Dominiko :). Właściwa pozycja przy biurku jest ważna, trzeba chronić kręgosłup. Dla mnie jest to ważne, bo osobiści mam problemy z kręgosłupem szyjnym i muszę o niego dbać.
  Nie wiedziałam, że Twój tata jest artystą. Już teraz wiem po kim masz wyczucie piękna i artystyczny zmysł :))
  Miłego weekendu :))

  Anna K. inspiracjewmm piątek, 21 październik 2016 15:13 Link do komentarza
 • Justyna

  Mnóstwo pięknych inspiracji :) Z tego co zauważyłam, warto w pobliżu biurka mieć coś w kolorze indygo, albo w granacie - pomaga skupić wzrok (i myśli) :)

  Pozdrawiam cieplutko!

  Justyna sobota, 22 październik 2016 10:24 Link do komentarza
 • Natalia K

  Kącik biurowy w domu jest także bardzo ważną kwestią, więc te inspiracje i pomysły rewelacyjne!
  uściski i miłego tygodnia życzę:)

  Natalia K niedziela, 23 październik 2016 17:28 Link do komentarza
 • Pani KoModa

  Uwielbiam inspiracje biurkowo domowe :)
  nie mogę się napatrzeć i nawzdychać ;)

  Pani KoModa wtorek, 25 październik 2016 20:22 Link do komentarza
 • Marta

  Piękne kobiece kąciki pracy, ja niestety takim nie dysponuję- rozkładam swój majdan na stole jadalnianym. Wrócę do Twoich porad, gdy będę kiedyś urządzać biuro z prawdziwego zdarzenia! Ściskam!!

  Marta środa, 26 październik 2016 15:04 Link do komentarza
 • pani króliczek

  Jakie piękne inspiracje...i dobre porady :)
  aż się rozmarzyłam! chciałabym nowe biurko!

  pani króliczek środa, 26 październik 2016 19:06 Link do komentarza
 • mrrobot

  super inspiracje, każda z nich ma w sobie coś przydatnego i wygodnego czego nie ma inna :) ciężko się zdecydować :)

  mrrobot czwartek, 27 październik 2016 11:24 Link do komentarza
 • Paulina

  Niezła garść trafnych, pięknych inspiracji:)bo chodzi o to, żeby było wygodnie, funkcjonalnie i jak dla mnie mega ergonomicznie:) bo choć bardzo, bardzo podobaja mi sie biurk bez szuflad, gołe blaty, to prawda jest taka,że mimo wszystko te szuflady i schowki jednak muszą byc (przynajmniej w moim przypadku). Pozdrawiam!

  Paulina czwartek, 27 październik 2016 19:28 Link do komentarza
 • Ola

  Na to wygląda, że moja lampka stoi w złym miejscu na biurku. Przydatne wskazówki :)
  No i piękne inspiracje :)

  Ola piątek, 28 październik 2016 20:16 Link do komentarza
 • Marta

  Jestem posiadaczką takiego pokoiku do pracy, choć i tak lubię siąść z lapem na kolanach w rodzinnym gronie :)
  Ślę uściski!

  Marta sobota, 29 październik 2016 17:45 Link do komentarza
 • Anka Skakanka

  świetne inspiracje, te pastelowe mi się chyba podobają najbardziej :)

  Anka Skakanka poniedziałek, 07 listopad 2016 14:07 Link do komentarza

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Współpraca

zBLOGowani.pl                      wkreceniwdom.com.pl