Sesja pałacowa

 

Krowiarki, nazwa tej miejscowości kojarzyć się może z pastwiskiem.

Nic bardziej mylnego, Krowiarki to śląska wieś , która wcale nie słynie z łaciatych krów, jałówek i cieląt. Znajduje się tutaj imponujący zespół pałacowo-parkowy, którego początki sięgają XVII wieku. Wtedy powstał tam drewniany dwór. W połowie XIX wieku, kolejni właściciele  zastąpili drewnianą budowlę murowanym pałacem, a ten został otoczony parkiem w stylu angielskim.

Kompleks przetrwał  II wojnę światową w stanie niemal nienaruszonym. Mieściła się tu Szkoła Aktywu Politycznego, a od 1947 roku dom dziecka. W 1949 roku zespół pałacowy wpisano na listę zabytków. W latach 60-tych założono tam szpital rehabilitacyjno-ortopedyczny. W 1970 roku obiekt został opuszczony, a jego najcenniejsze skarby wywiezione. Pod koniec lat 80 pałac sprywatyzowano. Zmieniający się inwestorzy  nie dbali o zabytek, który wciąż niszczał. Można śmiało powiedzieć, że we właściwe ręce trafił dopiero w roku 2007, a jego obecny właściciel rozpoczął prace remontowe i zabezpieczył popadający w ruinę obiekt.

Pałac w Krowiarkach to eklektyczne dzieło sztuki pokryte mansardowym dachem. Możemy odnaleźć tutaj  elementy neogotyckie, neorenesansowe, neobarokowe i secesyjne. Wszystkie te przenikające się style, zdobienia i rzeźby oraz stare odrapane mury tworzą niesamowity nastrój.

Sesja iście pałacowa udostępniona dzięki uprzejmości D&A Photography doskonale oddaje klimat tego miejsca. Romantyczna, tajemnicza i  bajkowa.....dokładnie taka jak pałac, na którego tle zostały zrobione zmysłowe fotografie. Legenda głosi, że w murach pałacu pojawia się biała dama Wanda Gaszyn, dziedziczka Krowiarek. Fotografowana dziewczyna na pewno minęła się z nią na schodach. Mimo, że aparat damy nie zarejestrował zdjęcia niosą ze sobą ducha przeszłości. Są tajemnicze i wyjęte z kontekstu szarej rzeczywistości.

Krowiarki to wspaniałe miejsce na niezwykłe sesje fotograficzne, doskonałe dla nowożeńców i nie tylko. Oczywiście razem z D&A Photography.

Źródła: daphoto.pl, palac.krowiarki.org, swiatmoni.blogspot.fr, cheops.org.pl

Więcej w tej kategorii: « Czarownica w drodze Warzywne wariacje »

4 komentarzy

 • waski007

  Ładnie..!

  waski007 czwartek, 06 marzec 2014 20:36 Link do komentarza
 • Modern

  Piękne zdjęcia !

  Modern piątek, 07 marzec 2014 17:03 Link do komentarza
 • basia

  ale fajne usta :D

  basia wtorek, 20 maj 2014 10:53 Link do komentarza
 • Ola

  Wczoraj byłam, widziałam. Smutne jest to, że tak ogromny i piękny obiekt został zaniedbany i z dnia na dzień coraz bardziej niszczeje. Tak, jest nowy właściciel, ale prace nad renowacją jakby stanęły w miejscu. W sumie nie ma się co dziwić - odnowienie tego Pałacu z całą pewnością pochłania masę pieniędzy. 
  Pozdrawiam, Ola. 

  Ola poniedziałek, 04 maj 2015 09:16 Link do komentarza

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Współpraca

zBLOGowani.pl                      wkreceniwdom.com.pl