Szelmostwa czerwonej pomadki

 

To był zimny i deszczowy dzień, a moje myśli krążyły wokół czerwonej szminki...;)

 


  No właśnie moje drogie Panie, bo kiedy będziemy mogły sobie pozwolić na odrobinę nieprzyzwoitej czerwieni na ustach, jeśli nie w walentynki ;)?A dlaczego nieprzyzwoitej? Bo za taką była uznawana w XIX wieku przez niektóre damy z dobrych domów. Pewnie nie zdawały sobie sprawy, że w XVI-wiecznej Francji nawet w zakonach tolerowano ten wyrazisty kolor. Na szczęście w XX wieku zmieniło się to na dobre i czerwień zagościła już nie tylko na ustach, ale także na paznokciach stóp i dłoni kobiet z całego świata.

Nie wiem co wy sądzicie o czerwonej pomadce, ale niezależnie od tego czy jesteście jej wielkimi fankami czy całkowitymi przeciwniczkami dziś mam dla Was 10 interesujących faktów na  temat małej czerwonej ;)

Zapraszam :)!

 

 

1.Szminka w obecnym kształcie, czyli taka z metalową tulejką  istnieje już od 1900 roku! To jak widać ponadczasowe i praktyczne opakowanie szminki zaprojektowała firma Guerlain. Jednak dopiero w 1923 r.  James Bruce Mason Jr. wpadł na pomysł jak zastąpić lewarek mechanizmem, który przesuwał pomadkę w górę, kiedy odpowiednio pokręciło się tubą.

 

 

2 Krwisto - czerwony kolor szminki uzyskiwany jest  ze sproszkowanych pluskwiaków żerujących na kaktusach. Biedne owady moczy się w gorącej wodzie, a następnie suszy i ściera na drobny proszek. Na szczęście w przemyśle kosmetycznym częściej używa się syntetyku o numerze E-120.

 

 

3. Do popularyzacji czerwonej szminki przyczyniła się niewątpliwie Elizabeth Arden, właścicielka firmy kosmetycznej. W 1912 roku rozdawała demonstrującym w Nowym Jorku sufrażystkom czerwone szminki, jako znak niezależności. 

 

4.Elizabeth Arden uważała, że kobieta bez umalowanych ust będzie czuła się naga bardziej, niż gdyby wyszła na ulicę bez ubrania. Niektóre panie najwyraźniej wzięły sobie do serca te słowa czyniąc z czerwonej szminki nie tylko codzienny makijaż, ale swój znak rozpoznawczy.

 

 

5.Pamela Picasso, Marlenie Dietrich, Grecie Garbo, Poli Negri, Coco Chanel czy Marilyn Monroe to tylko niektóre nazwiska kojarzące się z czerwonymi ustami.

 

 

6.Podobno Marilyn Monroe nanosiła jednorazowo aż pięć różnych odcieni pomadki. Nie wiadomo czy Audrey Hepburn stosowała ten sam trick, ale jej usta wyglądały równie ponętnie w czerwonej szmince.

 

 

7.Nawet w czasie II wojny światowej czerwona szminka odegrała swoją małą rolę.  ?Vogue?  wtedy pytał: ?Czy w takich czasach możemy myśleć o naszym wyglądzie?? Stal potrzebna była przecież do produkcji broni, a nie tulejek do szminek. Mimo to Rząd USA zalecił firmom, by wyłożyły pomadki w przebieralniach dla swoich pracowniczek, a to oczywiście podnosiło nastroje.

 

 

8.Czerwone usta pięknej aktorki Mae West  stały się natchnieniem dla Salvadora Dali, który  zaprojektował sofę o nazwie "Mae West Sofa Lips".

 

 

9.Czerwone usta Lee Miller, modelki i fotograficzki także stały się inspiracją i zostały uwiecznione na początku XX wieku przez dadaistycznego twórcę kolaży Man Ray.

 

 

10.Publiczne malowanie ust jest jedyną czynnością kosmetyczną dopuszczalną przez współczesny savoir-vivre.

 

 

Mam nadzieję, że post Wam się podobał ;) i choć trochę nastroił na małą czerwoną ;) Jeśli tak kliknijcie koniecznie w pomadkę poniżej. Pod nią kryje się film z radami prosto od RED LIPSTICK MONSER, mojej ulubionej kosmetycznej vlogerki ;)

 

 

Miłego tygodnia życzy

Pastelowa Kropka :)

{flike}

źródła:

kobieta.wp

sztukmistrzyni.pl

pinterest.com

eleganzio.wordpress.com

www.ikmag.pl

5 komentarzy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Współpraca

zBLOGowani.pl                      wkreceniwdom.com.pl