Moje ulubione miejsce w Polsce - Ustroń

 

"Ten post powstał w ramach projektu wakacyjnego Klubu Polki na Obczyźnie"

 

 

" Tylko tutaj trawa jest tak zielona, a kamienie pachną mchem i wilgocią. Ustroń! moja zaczarowana górska kraina, moja najmniejsza z ojczyzn".

Powyższy cytat to moje własne słowa wyjęte żywcem z innego tekstu, którym mam nadzieję kiedyś się Wam pochwalę. Tymczasem dziś chciałabym Was zaprosić do mojego ukochanego miejsca w Polsce. Do Ustronia. Wybór  był bardziej niż oczywisty. Mogłabym go skwitować okrzykiem;

No BA!

A jak narodziła się ta namiętna miłość ;)? 

Urodziłam się w Katowicach ( ulubionym miejscu Hanny z blogu Po ślubie na Tajwanie KLIK) i choć kocham Kato za niezliczoną ilość miejsc i wspomnień, a moje dziecięce wakacje toczyły się również w nadmorskiej Kuźnicy czy Osiecznej w Borach Tucholskich to jednak moim faworytem pozostaje stara, już ponad stuletnia chałupa na górce w Ustroniu.

Tak moi drodzy nasza chałupa ma 100 lat! i swoje własne duchy. Każde skrzypnięcie, każdy hałas może okazać się krokiem zjawy, choć dużo bardziej prawdopodobne, że to kuny zaczynają nocne tańce albo panna Mysz w żółtych kaloszach wybrała się na daleki spacer.

Środek nadal pozostawia wiele do życzenia; łazienka jest w szafie- dosłownie, a ubikacji NIE ma :D, (zastępuje ją wychodek zwany pajęczarnią, a nazwa nie jest przypadkowa)

Za to panuje tutaj nasz ustroński klimat. Unosi się w powietrzu pod postacią zapaszku starego kredensu i zbutwienia. Wcale nam ten "kredens" nie przeszkadza;) To zapach Ustronia i zapach wakacji!

Dookoła soczysta zieleń, wilgotne kamienie, gąbczasty mech i ścieżki. Ścieżki, które prowadzą do ukochanych zakątków.

Idź w górę, do nieczynnej kuźni, za nią spotkasz szumiący las, kilka paproci, kilkanaście poziomek i ze dwa rydze. Potem skręć w lewo a zadziwi Cię dumny Kamieniołom, to właśnie on patrzy z góry na łąkę pełną groźnego barszczu. W dół, jak zbiegniesz z górki na pazurki zobaczysz mały wodospad. Idź znów do góry wzdłuż potoku, a dojdziesz na górę Poniwiec, a może i Małą Czantorię. Weź ze sobą pustą butelkę ( napełnisz ją przy źródle po drodze). O Wielkiej Czantorii nie będę rozprawiać ;), ale warto ją odwiedzić. Tak samo jak centrum miasta z jego kościołem św. Klemensa z 1787 roku, z Muzeum etnograficznym- Stara Zagroda, z ratuszem i amfiteatrem prężącym się w historycznych zdjęciach. Zafunduj sobie lody! Gdzie? Spytaj każdego przechodnia, a powie Ci, że te O TAM...lody i ciastka to istne Delicje ;) Oprócz leśnych spacerów i biegów nad rzeką Wisłą możesz zaprosić dziadków do uzdrowiska (sanatorium). Ustrońskie solanki jodkowo-bromowo-chlorkowe wydobywa się już od ponad trzydziestu lat.

Ustroń to także charakterystyczne hotele w kształcie trójkątów. Czy te "Trójkąty" pasują do tego pagórkowato- zaokrąglonego krajobrazu?

Pytanie pozostawiam architektom ;), ja się już przyzwyczaiłam i nie wyobrażam sobie bez nich mojego ukochanego ustrońskiego życia.

Bo nic na świecie nie zachwyca mnie bardziej ponad ciasto z wiśniami na tarasie chałupy, oczywiście pod warunkiem, że jest choć odrobinę kawy i wszyscy  Ci z którymi kocham się wygłupiać ;)

O zimowych urokach miejscach nie będę nawet zaczynać, bo bym nie skończyła. Zamiast tego zapraszam do galerii ;)

Ps. Znacie jakieś przepis na pozbycie się skorków ze starych drewnianych bel :)?

Wakacyjny projekt dedykujemy akcji "AUTOSTOPEM DLA HOSPICJUM" - Przemek Skokowski wyruszył autostopem z Gdańska na Antarktydę, by zebrać 100 tys. zł. na Fundusz Dzieci Osieroconych oraz na rzecz dzieci z Domowego Hospicjum dla dzieci im. ks. E. Dutkiewicza SAC w Gdańsku. Na chwilę obecną brakuje 35 tys. Jeśli podoba Ci się nasz projekt, bardzo prosimy o wsparcie akcji dowolną kwotą. 
Więcej info: https://www.siepomaga.
pl/r/autostopemdlahospicjum

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tutaj zostałam przyłapana.Tak jestem czarownicą, wyglądam mniej więcej tak ;)

KLIK

 

 

A w tym miejscu post miał się skończyć, ale w ostatnim czasie zaszły pewne zmiany.

Wykonawca- tata. Strona taty tutaj:

KLIK

 

 

 

 

 

 

Jak Wam się podoba chałupa, taka odmieniona ;)?

Fajnego dnia, a ja zadzieram kiecę i lecę po swój tort urodzinowy, a potem aż do Sztokholmu.

Zobaczymy czy ten styl skandynawski jest rzeczywiście taki niesamowity jak go wychwalacie :D!?

Pastelowa Kropka

{flike}

7 komentarzy

 • Marta

  Świetny gest Wojtka :) Największy dar!
  Pozdrawiam serdecznie, Marta

  Marta środa, 12 sierpień 2015 17:40 Link do komentarza
 • Anna K. inspiracjewm

  Coś pięknego mieć taką chatkę na własność :)
  A myślałam, że czarownice mieszkają tylko w Górach Świętokrzyskich :)
  Pozdrawiam wakacyjnie !

  Anna K. inspiracjewm czwartek, 13 sierpień 2015 15:18 Link do komentarza
 • Joanna

  Witam, witam, jaki ten świat mały... Ustronianka z krwi i kości się kłania. No powiem, że pozazdroszczę drewnianej chaty, bo sama jeszcze się takiej nie dorobiłam, lecz kiedy ją już zbuduję (choć nie będzie stuletnia), to może jakąś kawę czy grzańca wypijemy razem na miejscu. Dziękuję za przywołanie tylu wspomnień!

  Joanna piątek, 14 sierpień 2015 03:01 Link do komentarza
 • Ola

  W tym roku już odwiedziłam Ustroń kilka razy. I zimą jeszcze i latem. Zimą oczywiście zabrałam narty i sanki na Czantorię :) Latem zdobyłam Orłową, zjadłam pyszny obiadek w Diablim Dołku i spacerowałam po mieście podziwiając mural na bibliotece :) 
  Piękny ten Twój górski domek. Można odpocząć od zgiełku i pędu :) Pozdrawiam!

  Ola niedziela, 16 sierpień 2015 15:29 Link do komentarza
 • Natalia K

  Ależ piękne domki, rewelacyjne sielskie zdjęcia... oj nie dziwię się kochana, że jesteś tym miejscem zauroczona:)
  ściskam i pozdrawiam :)

  Natalia K poniedziałek, 17 sierpień 2015 17:17 Link do komentarza
 • Marta

  Nie ma lepszego miejsca na wypoczynek jak stara chałupa gdzieś na uboczu świata!
  Fajnie, że masz takie miejsce Kropko!
  A tata- jak to artysta- nie byłby sobą gdyby czegoś nie zmalował! :))

  Marta wtorek, 18 sierpień 2015 09:33 Link do komentarza
 • Kinga

  Piękne miejsce. Zachęca do relaksu.

  Kinga wtorek, 01 wrzesień 2015 08:24 Link do komentarza

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Współpraca

zBLOGowani.pl                      wkreceniwdom.com.pl