Dom

Jak urządzić pokój dziecięcy dla chłopca?

Jak urządzić pokój dziecięcy dla chłopca?

Zaprojektuj własną przestrzeń dla chłopca. Stwórz pokój, który odda jego wyjątkowy charakter i jego zainteresowania. Już teraz sprawdź, jak urządzić pokój dziecięcy chłopca, aby pomieszczenie stało się  jego własną oazą zabawy i nauki.

Od czego rozpocząć projektowanie pokoju dziecięcego dla chłopca?

Pokój dziecięcy w trakcie zabawy to często czysty chaos. Jednak warto pozwolić na to dziecku, gdyż to właśnie wtedy uruchamia ono swoją kreatywność, a wyobraźnia i logiczne myślenie pracują pełną parą. Jednak, kiedy już zabawa zostanie zakończona, należy zapewnić maluchowi pokój, który będzie funkcjonalny, ułatwi organizację i zachowanie porządku.

Dlatego też na samym początku podczas projektowania pokoju dla dziecka dobierz meble, które będą odpowiednie do wieku dziecka, będą rosły razem z nim, a przy tym wszystkim też nie zagracą pomieszczenia, czyli będą dopasowane do metrażu pokoju dziecięcego. Właśnie takie meble możesz zakupić w sklepie Meble Makarowski

Pamiętaj o tym, że Twoje dziecko stale rośnie, więc jeśli nie chcesz inwestować zbyt często w nowe meble, to koniecznie wybierz modele dość uniwersalne, które będą spełniały swoje funkcje przez wiele kolejnych lat. Tutaj kilka praktycznych przykładów:

  • Gdy Twój syn nie śpi już w łóżeczku, to koniecznie zdecyduj się na łóżko, z którego tak szybko nie wyrośnie i dzięki temu będzie służyło mu przez długi czas.
  • Wybieraj meble, które są regulowane pod względem wysokości. Świetnym przykładem będzie fotel gabinetowy, który jest przeznaczony dla dzieci, ale pozwala na regulację wysokości, dopasowanie oparcia, podłokietników oraz zagłówka, aby dziecko mogło przez wiele lat z niego korzystać. Koniecznie postaw na taki model, gdy Twój syn wybiera się już do szkoły, aby mógł komfortowo przygotowywać się do lekcji.
  • Również coraz częściej można zakupić biurka, posiadające funkcję regulacji. Wybierz model z dużym blatem, na którym można postawić laptopa lub monitor oraz rozłożyć zeszyt i książki.
  • Kolejnymi przyszłościowymi meblami, których nie może zabraknąć w pokoju Twojego dziecka, są szafki, regały, a także półki. Gdy zainwestujesz w modele wysokiej jakości z solidnego drewna, zyskasz pewność, że przetrwają one wiele kolejnych lat. Tak naprawdę po prostu na przestrzeni lat będzie zmieniało się wyposażenie półek czy regałów. Dla młodszego malucha warto dokupić kosze, do których można powkładać zabawki. Wraz z biegiem lat zostaną one zastąpione przez książki, figurki czy inne przedmioty powiązane z kolejnymi zainteresowaniami dziecka.

Jaki kolor ścian w pokoju chłopca? – Przełam stereotyp!

Jeszcze parę lat temu odpowiedź na pytanie, na jaki kolor warto pomalować pokój chłopca, była oczywista. Jednak dziś błękit nie jest już najczęściej wybieraną opcją. Coraz częściej rodzice decydują się na przełamanie tego stereotypu i zamiast pochodnych koloru niebieskiego wybierają takie odcienie jak zieleń, fiolet, żółć, beż, szarość, biel czy nawet czerwień oraz pomarańcz. 

Jeśli chcesz jedynie odświeżyć pokój chłopca, to koniecznie dopasuj kolor ścian do odcienia mebli. Dzięki temu łóżko, biurko i fotel do biurka młodzieżowy będą do siebie pasowały.

Coraz popularniejszą opcją jest również łączenie w pokoju dziecięcym dwóch, pasujących do siebie kolorów, np. błękitu i delikatnej żółci.

Innym wartym uwagi wyborem jest montowanie fototapet na jednej ścianie lub też specjalnych naklejek, z których można stworzyć niesamowite aranżacje.

Jaki motyw przewodni warto wybrać do pokoju dziecka?

Naklejki na ścianach będą świetnym rozwiązaniem również wtedy, gdy chcesz zaprojektować pokój dziecka zgodnie z jego zainteresowaniami. Dzięki dopasowaniu głównego motywu maluch będzie czuł się przytulnie i bezpiecznie w swoim pokoju.

Wśród najpopularniejszych motywów, jakie są obecnie wybierane dla chłopców to:

  • zwierzęta i przyroda,
  • samochody,
  • wybrana dyscyplina sportowa, np. piłka nożna,
  • komiksy i superbohaterowie,
  • przestrzeń kosmiczna,
  • styl marynarski.

Jak widzisz, masz sporo różnych opcji, wokół których możesz zaprojektować wspaniały design w pokoju dziecięcym. W ten sposób pobudzisz wyobraźnię dziecka do zabawy, rozwijania swojej pasji, ale też właśnie wpłyniesz na wzrost jego pewności siebie i poczucia bezpieczeństwa.

Nie zapomnij oczywiście o tym, że pokój Twojego syna powinien być podzielony na kilka stref – odpoczynku, zabawy, rozwoju, a w przypadku maluchów w wieku szkolnym ważna jest też strefa nauki. Znajdź meble i rozwiązania, które pozwolą połączyć wiele tych funkcji, co jest ważne w przypadku małych pokojów.

Udostępnij