Dom

Kiedy zastosować lustro weneckie?

Kiedy zastosować lustro weneckie?

Chyba każdy słyszał o rozwiązaniu, jakim jest lustro weneckie. W potocznym rozumieniu to lustro, które z jednej strony funkcjonuje tak, że można zobaczyć swoje odbicie, z drugiej zaś jest po prostu zwykłą szybą, przez którą można patrzeć, podglądać. Lustra weneckie najczęściej kojarzą się z filmami o detektywach i policjantach. Są stosowane w miejscach przesłuchań, tak by policjanci stojący za lustrem mogli widzieć to, co dzieje się w środku. Warto jednak całą tę tematykę sprowadzić na ziemię. Przeciętny Kowalski również może wykorzystać lustro weneckie w swoim domu, na przykład zastosować taką szybę w drzwiach wejściowych.

Lustro weneckie w domu


Lustro weneckie to nic innego jak specjalnie skonstruowana tafla szkła, która z jednej strony pokryta jest niewielką warstwą metalu, najczęściej aluminium. Może być stosowane tam, gdzie istnieją odpowiednie proporcje pomiędzy światłem wpadającym i wypadającym. Jednym słowem w miejscu, w którym tafla funkcjonuje jako lustro, musi być jaśniej. Po drugiej stronie musi być ciemniej. Wtedy po zewnętrznej stronie, tam gdzie tafla szkła pokryta jest metalem, będzie można obserwować swoje odbicie. Jednocześnie światło nie będzie przenikać na tyle mocno, aby osoba mogła zobaczyć, kto jest po drugiej stronie. Ten skomplikowany opis odnosi się jednak do stosunkowo prostego mechanizmu. Od pewnego czasu istnieją nawet specjalne folie, które można przykleić na szybę po to, aby samodzielnie zrobić dla siebie lustro w stylu weneckim. W niektórych domach ludzie stosują lustro weneckie w drzwiach wejściowych. Wtedy będąc w domu widzą, kto stoi przed drzwiami. Jednocześnie osoba ta nie może zobaczyć wnętrza domu.

Lustra weneckie cena


Jaka jest cena luster weneckich? Wszystko zależy tak naprawdę od tego, kto wykonuje lustro. Współcześnie istnieje możliwość zamówienia lustra na wybrany przez siebie wymiar, a także dostosowania kształtu. To usługa, z której korzysta coraz więcej klientów. W ten sposób można ciekawie udekorować swój dom, przenosząc interesujące wizje na grunt prywatny. Oczywiście lustra weneckie zamawiane są również przez inwestorów, którzy budują różnego rodzaju obiekty użyteczności publicznej. Przeszklone biurowce, urzędy oraz inne budowle tego typu, w których zastosowane rozwiązania właśnie takie, jak lustro weneckie, są przecież dobrze widoczne w przestrzeni publicznej. Można zobaczyć w praktycznie każdym mieście, bardzo często w dzielnicach finansowych. Tańszym rozwiązaniem jest to, w którym zamiast pokrywać taflę szkła za pomocą metalu, umieszcza się na jego powierzchni po prostu specjalną folią. W ten sposób namiastkę lustra weneckiego może tak naprawdę zrobić sobie każdy. Wcześniej lustra weneckie stosowane były głównie w aresztach, tam, gdzie prowadzone były przesłuchania. Mają one spore umocowanie w historii. Od zawsze kojarzyły się one z miejscami, które miały być podglądane, obserwowane. Dzisiaj, kiedy dostęp do tych rozwiązanie jest tak duży, nie robią już tak piorunującego wrażenia, jak jeszcze jakiś czas temu.

Udostępnij