DomWnętrza

Kuchnie na wymiar czy gotowe?

Kuchnie na wymiar czy gotowe?

Kuchnia jest jednym z najważniejszych miejsc w całym domu. Nie tylko wykorzystywana jest do przygotowywania jedzenia, lecz dodatkowo jest miejscem spotkań rodziny i wspólnych rodzinnych posiłków. Nic więc dziwnego, że gdy dochodzi do remontu kuchni, każdy inwestor zastanawia się, czy wybrać kuchnie na wymiar, czy też lepszym rozwiązaniem będzie kuchnia gotowa. Jakie są wady i zalety obu tych rozwiązań i które z nich wydaje się atrakcyjniejsze?

Charakterystyka mebli gotowych

Czym są gotowe meble kuchenne? Są to przygotowane już rozwiązania, które dostać można w każdym większym sklepie z meblami w Polsce. Jak wygląda proces zamawiania takiego rozwiązania? Po udaniu się do sklepu ma się możliwość kupienia kilku gotowych już rozwiązań, które składają się z określonego rozmiaru i typu mebli. Ogromną zaletą takiej kuchni jest fakt, że z reguły wszystkie meble są dostępne od ręki, więc w ciągu kilku dni można mieć gotową całą kuchnię. Dodatkowo z uwagi na masową produkcję takiego samego rodzaju mebli, są one z reguły tańsze niż te robione na zamówienie.
Oczywiście meble tego typu to nie tylko same zalety, lecz również kilka wad. Przede wszystkim wspomnieć tu trzeba o tym, że gotowe meble nie zawsze przypadają inwestorom do gustu. Ich styl, kolorystyka czy też samo wykonanie może pozostawiać wiele do życzenia. Co więcej, meble te mogą nie być przystosowane do preferencji domowników i np. rozmiar szafek może być nieodpowiedni czy też ich wysokość może być za duża lub za niska. Na koniec warto jeszcze wspomnieć, że tego typu meble nigdy nie będą idealnie pasowały do pomieszczenia. W jednym rogu pozostanie np. szczelina, a w innym koniecznie będzie usunięcie jakieś szafki, aby reszta się zmieściła.

Kuchenne meble na zamówienie — czy warto?

Jeśli wady gotowych kuchennych mebli są dla kogoś zbyt poważne, polecanym rozwiązaniem są meble na wymiar. Czym się one charakteryzują i jakie są ich wady i zalety?
Przede wszystkim wiedzieć trzeba to, że tego typu meble wykonywane są na zamówienie i pod indywidualne potrzeby klienta. Proces zamawiania rozpoczyna się od wizyty projektant, który mierzy całą kuchnię i proponuje odpowiednie rozmieszczenie mebli. Następnie na podstawie przygotowanego w ten sposób planu meble są wykonywane. Oznacza to, że możliwe jest dostosowanie ich do pomieszczenia, jak i gustu domowników pod najdrobniejszymi szczegółami. Oczywiście, jeśli ktoś nie ma czasu na wizyty projektanta, istnieje możliwość zrobienia wszystkiego przez internet. Jak się bowiem okazuje, meble na wymiar online to coraz popularniejsze rozwiązanie.
Jakie są jednak wady takiego rodzaju kuchni? Oczywiście na samym początku wspomnieć trzeba o tym, że są one znacznie droższe niż modele gotowe. Z racji tego, że robione są na indywidualne zamówienie, cena musi być stosownie wyższa niż przy produkcie masowym.
Kolejną wadą jest także to, że czas realizacji takiej kuchni jest o wiele dłuższy. Meble te nie są gotowe i nie czekają na magazynie na zakup, lecz po dokonaniu pomiarów, wszystkie elementy kuchni dopiero są robione.

Udostępnij