Dom

Nowoczesny dom piętrowy – czym się charakteryzuje?

Nowoczesny dom piętrowy –  czym się charakteryzuje?

W Polsce buduje się sporo nieruchomości. Nie brakuje inwestorów prywatnych, dla których prawdziwym celem życia jest wybudowanie domu dla siebie i swojej rodziny. Od pewnego czasu zmieniają się tendencje i moda jeżeli chodzi o architekturę. Nowoczesny dom piętrowy współcześnie wygląda zupełnie inaczej niż jeszcze kilka lat temu. Co jest teraz na czasie? Poniżej garść podpowiedzi dla osób, które w najbliższym czasie będą wybierać dla siebie projekt domu jednorodzinnego.

Nowoczesny dom piętrowy


Dom piętrowy to świetna opcja praktycznie dla każdej rodziny. Dlaczego? To proste. Kiedy na dolnym poziomie toczy się codzienne życie, a także przyjmuje się gości czy znajomych, na górze można mieć strefę bardziej intymną, tylko dla domowników. Taki podział jest zatem niezwykle wygodny i funkcjonalny. Z reguły na pierwszym piętrze ludzie organizują dla siebie pokoje sypialniane, a także łazienkę, do której wstęp mają tylko mieszkańcy domu. Na dole jest salon, kuchnia, spiżarnia, a także toaleta lub łazienka dla gości. Funkcjonalność takiego podziału to największy argument przemawiający za tym, aby wybudować dom piętrowy. To również wygodne rozwiązanie wtedy, gdy w domu prowadzi się swoją działalność zawodową. Na górze lub na dole można zorganizować dla siebie gabinet do pracy, dzięki czemu będzie się z daleka od codziennego hałasu, o który nietrudno wtedy, gdy mieszka się z dziećmi.

Projekt nowoczesnego domu piętrowego


Jeśli najbliższym celem jest budowa własnego domu, warto już teraz analizować dostępne projekty i wybrać dla siebie ten, który jest najbardziej atrakcyjny. Można również rozważyć zamówienie projektu szytego na miarę. Wtedy architekt narysuje projekt domu od podstaw, kierując się tym, co powiedzą mu inwestorzy. Bez względu na to, którą opcję się wybierze, nowoczesne domy piętrowe wyglądają trochę inaczej niż te, które budowało się kilkanaście lat temu. Najczęściej mają bardzo prostą bryłę, przypominającą stodołę. Stąd zresztą ich nazwa zarówno w języku polskim, jak również w języku angielskim. Nowoczesna stodoła lub modern barn house, bo tak mówi się na te domy właśnie po angielsku, to domy o prostej formie, które są piętrowe. Często mają otwartą przestrzeń nad częścią salonową, dzięki czemu pomieszczenie jest wyjątkowo wysokie. To sprzyja tworzeniu przestronnego wnętrza, a także daje wiele możliwości podczas aranżacji. Nowoczesna stodoła to jeden z najchętniej wybieranych projektów w ostatnich miesiącach. Widać, że Polacy pokochali prostą architekturę o geometrycznych kształtach i cenią minimalizm.

Ceny projektu domu


Budowa domu to nie lada zadanie, a tak naprawdę pierwszym wyzwaniem jest wybór odpowiedniego projektu. Jeżeli decydujemy się na gotowy projekt, ceny nie są tak porażające. Inaczej jest wtedy, gdy projekt jest od nowa rysowany przez architekta. Tutaj trzeba liczyć się z większymi wydatkami, które jednak mimo wszystko są kroplą w morzu całej inwestycji. Po pewnym czasie spełnia się jedno z największych marzeń Polaków, a zatem marzenie o własnym domu.

Udostępnij