Dom

Płytki lastryko w łazience: możliwości zastosowania i zalety

Płytki lastryko w łazience: możliwości zastosowania i zalety

Wśród różnych rodzajów płytek do łazienek można wskazać produkty stworzone z lastryko. Warto dowiedzieć się na ich temat nieco więcej, a także poznać możliwości ich zastosowania oraz główne zalety.

Czym jest lastryko?

Lastryko jest jednym z materiałów, które są stosowane podczas wykończania mieszkań i domów. Lastryko traktowany jest jako jeden z podstawowych rodzajów betonu, jednak bywa nazywany także sztucznym kamieniem przez niektóre osoby. W składzie lastryko można znaleźć takie składniki jak cement, a także rozdrobione kamienie, które charakteryzują się dość wysoką twardością. Wykorzystywane kamienie najczęściej są marmurowe lub bazaltowe. Do lastryko bardzo często dodawane są także różne pigmenty, które wpływają na ich większe zróżnicowanie pod względem wyglądu. Dzięki pigmentom możliwe jest także stworzenie różnych wzorów na lastryko, dzięki czemu ma ono korzystne walory dekoracyjne. Wygląd lastryko w dużej mierze zależny jest także od sposobów obróbki tego materiału. Taki stan rzeczy związany jest z koniecznością szlifowania powierzchni lastryko po stworzeniu poszczególnych płytek. Lastryko może występować zarówno w wersji chropowatej, matowej, jak i w pełni gładkiej.

Zastosowanie lastryko

Lastryko to materiał, który w obecnych czasach ma bardzo szerokie możliwości zastosowania. Dawniej lastryko najczęściej było stosowane do tworzenia posadzek wielkopowierzchniowych, na przykład na halach lub sklepach. Jednak w obecnych czasach materiał ten coraz częściej wykorzystywany jest podczas prac wykończeniowych realizowanych w domach i mieszkaniach. Dużą popularnością wśród klientów cieszą się w szczególności płytki stworzone z lastryko, które mają zastosowanie w różnych pomieszczeniach. Są to zarówno płytki podłogowe, jak i ścienne. Można je z powodzeniem stosować we wnętrzach pomieszczeń, ale także na ich zewnątrz, ponieważ charakteryzują się wyjątkowo wysokim poziomem uniwersalności. Płytki lastryko łazienka na pewno będą doskonałym wyborem, ponieważ dzięki nim możliwe jest stworzenie w danym wnętrzu różnych aranżacji. Oprócz tego lastryko wykorzystywane jest do tworzenia schodów i podłóg, a także parapetów i blatów.

Zalety lastryko

Lastryko to materiał, który ma szereg zalet. Wśród nich można wskazać przede wszystkim wyjątkowo wysoką wytrzymałość. Materiał ten jest odporny na działanie różnego rodzaju czynników zewnętrznych, takich jak na przykład uszkodzenia mechaniczne oraz czynniki atmosferyczne. Dlatego może być stosowany nawet na zewnątrz. Lastryko jest także odporne na ścieranie i powstawanie zarysowań, a nawet tworzenie się ubytków. Lastryko można poddawać renowacji, jednak działanie to jest wymagane dopiero po kilkudziesięciu latach użytkowania tego materiału. Lastryko jest także odporne na działanie wody oraz wilgoci, dlatego może być wykorzystywane w pomieszczeniach, które są narażone na działanie wody oraz wilgoci. Powierzchnie stworzone z lastryko bardzo dobrze się prezentują i mogą przybierać różny wygląd, w zależności od stylu, w jakim zostało zaaranżowane dane wnętrze. Można wykorzystać zarówno płytki gładkie, jak i matowe. Ten materiał doskonale sprawdzi się we wszystkich wnętrzach o eleganckim charakterze.

Udostępnij