DomWnętrza

Wyjątkowe ściany z kamienia

Wyjątkowe ściany z kamienia

Kamień naturalny jest znany ze swojego piękna i wytrzymałości. To doskonały materiał budowlany stosowany zarówno wewnątrz i na zewnątrz budynków. Będzie służył na długie lata, można powiedzieć że przetrwa nawet nie jedno pokolenie.

Coraz częściej decydujemy się właśnie na kamienne elementy w naszych domach. Są one większą inwestycją która będzie cieszyć oko przez długi czas. 

Ściany z kamienia

Do najczęściej używanych kamieni naturalnych na ścianach zaliczamy granit, marmur, piaskowiec, wapień, łupek i trawertyn. Każdy z nich posiada inne właściwości i to je przede wszystkim powinniśmy wziąć pod uwagę przy wyborze do pomieszczenia.

Na przykład marmur jest nieco bardziej narażony na ścieranie niż granit. Ten z kolei też nadaje się świetnie do pomieszczeń wilgotnych. Piaskowiec przyciągnie uwagę każdego odwiedzającego lecz niestety jest porowaty i nasiąkliwy. Uniwersalnym kamieniem bez wątpienia będzie wapień- nada się do różnych aranżacji. Trawertyn na tle innych wyróżnia się sporą porowatością.  Zastanów się który sprawdzi się najlepiej u ciebie, by nie żałować swojego wyboru.

Na ścianach w pomieszczeniach zazwyczaj zobaczymy kamień w postaci płytek. Taki montaż jest najprostszy, ale powinniśmy również pamiętać o zasadach ich mocowania, czyli na przykład doborze odpowiedniego kleju.

 Z czym połączyć kamień na ścianie?

Odpowiedni dobór materiałów pod względem stylistycznym to etap ktrórego nie można pominąć. Ściany z samego kamienia mijają się z pożądanym efektem. Dobranie odpowiedniego połączenia z elementami w otoczeniu zależy od stylu w jakim chcemy go urządzić. Ściany z kamienia pasują do przede wszystkim do nowoczesnych wnętrz. Sprawdzą oczywiście też w innych aranżacjach.  

Dobrze jest go łączyć z naturalnymi elementami i kolorami. W jego otoczeniu dobrze będzie wyglądać wiklina czy też drewno, kolory w odcieniach brązu, szarości,delikatnej zieleni oraz bieli. Tak naprawdę wszystko zależy od rodzaju kamienia, który dobierzemy. Kluczową rolę odgrywa tu struktura. Gdy kamień jest gładki, można zaryzykować z odważniejszym kolorem ścian. Kiedy jednak mamy do czynienia z popękanymi i chropowatymi elementami, zdecydowanie lepiej postawić na stonowaną barwę. W ten sposób nie będzie źle się prezentować w otoczeniu kamienia i przede wszystkim- nie ukradnie mu uwagi obserwatora.

Kamień na ścianie w salonie

Zastosowanie kamiennego elementu w salonie wpłynie na poczucie przyjemnego klimatu i poczucie minimalizmu przy odpowiednim otoczeniu. Właściwie jest to pomieszczenie w którym najlepiej stosować tego typu elementy. Przy różnych spotkaniach, imprezach, goście poczują lekką nutę przyrody i domowego ciepła. Wystarczy fragment ściany aby wprowadzić przytulny nastrój.

Wartym uwagi jest styl skandynawski. Charakteryzują go proste kształty, jasne wnętrze oraz porządek wraz z minimalizmem. Stonowane jasne kolory idealnie prezentują się z kamienną ścianą.

Udostępnij