Dom

Dom dwurodzinny: jaki powinien być i czy warto brać go pod uwagę planując budowę własnego lokum?

Dom dwurodzinny: jaki powinien być i czy warto brać go pod uwagę planując budowę własnego lokum?

Domy dwurodzinne to rozwiązania, które cieszą się coraz większą popularnością. Najnowsze projekty takich domów wyróżniają się interesującym designem, praktycznym układem wnętrz i wygodą codziennej eksploatacji – przypadając do gustu osobom o zróżnicowanych potrzebach. Czym cechuje się współczesny dom dwurodzinny oraz dla kogo będzie on odpowiedni?

Dom dwurodzinny – najważniejsze cechy

Nowoczesny projekt domu dwurodzinnego to budynek o ciekawej architekturze i optymalnej funkcjonalności. Dzięki zróżnicowanej powierzchni użytkowej spełni on oczekiwania zarówno oszczędnych, jak i bardziej wymagających inwestorów. W ofercie Muratora znajdziemy gotowe rozwiązania wzorowane na tradycyjnych, przypominających swe odbicie lustrzane bliźniakach. Nie zabrakło w niej również nowoczesnych koncepcji, które wyglądają niczym dom jednorodzinny – mieszcząc jednak w swoim wnętrzu dwa indywidualne mieszkania.

Poszczególne propozycje mogą posiadać jedną lub dwie kondygnacje, łatwe w dostosowaniu do trybu życia domowników. Ich zróżnicowane wymiary oraz kształt i kąt nachylenia dachu powodują, że można bez trudu dobierać je pod kątem wymogów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Co istotne, cechuje je także odmienna stylistyka – zarówno bardziej modernistyczna, jak i klasyczna. W konsekwencji przypadną one do gustu miłośnikom tradycji lub nowoczesności, wpisując się w ich potrzeby i wyczucie stylu.

Dla kogo odpowiedni będzie dom dwurodzinny?

Projekty domów dwurodzinnych to – jak sama nazwa wskazuje – obiekty mieszkalne przeznaczone dla dwóch rodzin. Warto wybrać je, jeżeli w przyszłości planujemy mieszkać ze swoimi dorastającymi dziećmi. Takie rozwiązanie pozwoli nam na dalsze podtrzymanie kontaktu z samodzielnymi już pociechami oraz zaoferowanie im pomocy w opiece nad wnukami. Projekt domu dwurodzinnego będzie dobrą propozycją, jeśli chcielibyśmy zaopiekować się starszymi rodzicami i zaprosić ich do mieszkania po sąsiedzku. Gdy nie będą oni już w pełni sprawni, będziemy mogli na co dzień łatwiej ich doglądać, pomagając w codziennych czynnościach oraz zapewniając niezbędne towarzystwo. Weźmy taką koncepcję pod uwagę również w sytuacji, gdy chcielibyśmy wynająć część budynku, czerpiąc comiesięczne zyski z czynszu bądź interesuje nas prowadzenie własnej działalności w bezpośrednim sąsiedztwie domu.

Czy warto zdecydować się na dwurodzinny dom?

Dom dwurodzinny to koncepcja, którą warto wziąć pod uwagę z wielu względów. Po pierwsze – oferuje ona taką samą powierzchnię użytkową, jak dwa analogiczne, wolnostojące obiekty – przy jednoczesnym znacznym ograniczeniu kosztów budowy. Po drugie, dzięki wspólnej ścianie pomiędzy mieszkaniami, taki obiekt jest tańszy do ogrzania oraz generuje mniejsze koszty podczas ewentualnego remontu elewacji. Po trzecie, dwurodzinny dom pozwala na codzienny, bliski kontakt z sąsiadami, który docenią osoby pragnące pozostać ze swoją rodziną jak najbliżej. Po czwarte natomiast, można wznieść go na mniejszej i tańszej działce, aniżeli w przypadku konieczności zakupu dwóch indywidualnych nieruchomości pod dwie osobne budowy.

Chcemy mieszkać z bliskimi nam osobami, a zarazem możliwie ograniczyć koszty realizacji przedsięwzięcia budowlanego? Nasze potrzeby doskonale zaspokoi dom dwurodzinny. Taki nowoczesny obiekt zapewni optymalny komfort wszystkim mieszkańcom, a jego wzniesienie i późniejsze utrzymanie nie nadwyrężą budżetu przeznaczonego na ten cel.

Zdjęcie: Projekt M262a – Słuszny wybór – wariant I, arch. Katarzyna Słupeczańska

Tekst sponsorowany: Gotowe projekty domów od MURATORA – projekty.muratordom.pl    

Udostępnij