Ogród

Rabatki ogrodowe i ich rodzaje

Rabatki ogrodowe i ich rodzaje

Współcześnie ogrodnictwo cieszy się sporą popularnością. Nic w tym dziwnego, w końcu w XXI wieku bardzo często brakuje nam kontaktu z naturą, a tak zwane betonowe dżungle zajmują coraz więcej miejsca. Najważniejszą częścią każdego ogrodu są bez wątpienia rabaty ogrodowe, mogące pełnić różne funkcje i być różnie zbudowane. Dlatego poza wiedzą na temat uprawiania rabatek ogrodowych warto poświęcić chwilę na przeanalizowanie rodzajów takowych rabatek, tak aby móc podjąć jak najlepsze dla swojego ogrodu decyzje. Właśnie tym tematem zajmiemy się poniżej.

Podstawowy podział rabatek ogrodowych

Najbardziej istotnym podziałem rabatek jest ich podział ze względu na konstrukcję. W tej kategorii wyróżniamy między innymi rabaty formalne i nieformalne. Pierwsze z nich są tworzone w precyzyjny sposób, w zgodzie z zasadami symetrii, czy też równych odstępów między roślinami. Najczęściej wykorzystuje się w tym celu rośliny dekoracyjne, które da się regularnie strzyc, tak aby wszystkie elementy rabatki ogrodowej przez cały czas mogły utrzymywać prawidłową wysokość i objętość. Analogicznie rabaty ogrodowe nieformalne są tworzone z zachowaniem większej swobody, rozbieżności i naturalności układów roślin.

Warto też wiedzieć o tym, że najczęściej tworzone rabatki ogrodowe to rabaty wyspowe i graniczne. Rabatki wyspowe są umieszczane na wolnej przestrzeni, na przykład po środku trawnika, a przez to, że są widoczne z każdej strony i przyciągają wiele uwagi muszą one być jak najbardziej zadbane. Przyjmuje się, że takie rabatki powinny zachowywać kompozycję centralną. Znaczy to, że rośliny w tego typu rabatkach powinny być stopniowo większe od brzegu „wyspy” aż do jej środka, tak aby duże rośliny nie przysłaniały małych. Sprawa wygląda inaczej jeśli chodzi o rabaty graniczne, ponieważ są one odmianą rabatek uprawianą bezpośrednio przy granicach ogrodu. Dlatego można w nich ustawiać rośliny po prostu od najmniejszej do największej, bez przejmowania się wyglądem kompozycji z każdej strony.

Rola rabatki w ogrodzie

Drugim istotnym podziałem jest to jaką rolę dana rabatka ma pełnić w ogrodzie. Podstawowe trzy grupy to rabatki dekoracyjne, zasłaniające i rozgraniczające. Rola pierwszych z nich jest wiadoma, ale nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że dekoracyjne rabatki mogą tworzyć nie tylko rabaty kwiatowe. Równie dobrze w tej roli sprawdzają się krzewy i drzewka, a niekiedy nawet potrafią one wyglądać znacznie estetyczniej od kolorowych kwiatów.

Jeśli zaś chodzi o rabatki zasłaniające, to tworzy się je w ogrodzie w celu ukrycia jego brzydszych elementów. Dlatego też tworzy się je z obszernych i przyciągających uwagę roślin. Nie można jednak popaść w skrajność, ponieważ wtedy będą one przytłaczały ogród. Z kolei rabaty ogrodowe rozgraniczające działają niczym dodatkowe płotki, które dzielą ogród na różne strefy. Wysokie drzewa i krzewy mogą chociażby oddzielać miejsca uprawy danych odmian roślin, czy też wyznaczać granicę między strefami uprawnymi a ozdobnymi.

Udostępnij