BudownictwoDom

Najskuteczniejsze sposoby na mycie kostki brukowej

Najskuteczniejsze sposoby na mycie kostki brukowej

Kostka brukowa, choć wygląda ładnie i jest bardzo wytrzymała, ma tendencję do szybkiego brudzenia się. Ponadto między kostkami często wyrastają chwasty, mchy oraz inne rośliny, co ma negatywny wpływ nie tylko na jej wygląd, ale również żywotność. Dlatego tak konieczne jest regularne czyszczenie kostki brukowej, nawet jeśli jest ona dobrze zaimpregnowana. Tylko jak właściwie się do tego zabrać aby czyszczenie przebiegało szybko i skutecznie? W tym artykule zebraliśmy najlepsze sposoby na mycie kostki brukowej.

Standardowe czyszczenie ręczne

Jedną z najczęściej stosowanych i zdecydowanie najtańszych technik mycia kostki brukowej jest czyszczenie ręczne. Wszelkie mchy i chwasty można wyrywać własnymi rękoma, a zabrudzenia szorować szczotką. Należy jednak pamiętać, że kostka jest szczególnie podatna na zarysowania, dlatego używając szczotki trzeba wykonywać pewne, a jednocześnie delikatne ruchy. Ponadto nie można zapomnieć o tym aby roślinność z kostki brukowej wyrywać razem z korzeniami, tak aby nie odrastała ona zbyt szybko.

Myjka ciśnieniowa, czyli specjalne narzędzie do czyszczenia kostki

Jeżeli ma się większy teren wyłożony kostką brukową zdecydowanie warto zainwestować w dobrą myjkę ciśnieniową. Stosuje ona jednocześnie wodę oraz środki czyszczące, które wytryskiwane pod silnym ciśnieniem pozbywają się wszelkich brudów i chwastów bez uszkadzania powierzchni kostki. Dodatkowo jeśli myjka jest wyposażona w kółka to wyczyszczenie bruku nie stanowi większego wysiłku od zwykłego spaceru. Ponadto myjki ciśnieniowe radzą sobie z zabrudzeniami, które bardzo trudno jest usunąć ręcznie. Mowa tu między innymi o plamach na powierzchni bruku. Należy jednak pamiętać, że nie każda myjka da sobie z nimi radę, dlatego konieczny jest zakup sprawdzonego sprzętu od renomowanego producenta.

Tanie sposoby mycia kostki brukowej

Niestety nie każdy może sobie pozwolić na zakup myjki ciśnieniowej, czy też regularne kupowanie środków czyszczących. Takim osobom zalecamy wymieszanie płynu do naczyń z octem i użycie takiego roztworu do wyczyszczenia swojego bruku. Ponadto w przypadku wylania się na powierzchnię kostki tłustej substancji można łatwo uniknąć zaplamienia kostki poprzez posypanie kałuży smaru lub tłuszczu piachem. Piasek bardzo łatwo wchłania tego typu ciecze, dlatego po zmyciu go z kostki nie powinno być na niej żadnych plam.

Profesjonaliści od czyszczenia kostki brukowej

Warto też wspomnieć, że za stosunkowo niewielką kwotę można wynająć pracowników jednej z firm zajmujących się czyszczeniem kostek brukowych. Profesjonaliści nie tylko używają wysokojakościowych myjek ciśnieniowych i detergentów, ale również posiadają wiedzę i umiejętności, które pozwolą im bardzo szybko i dokładnie wyczyścić każdą powierzchnię wyłożoną kostką brukową. Takie rozwiązanie to ogromna wygoda i oszczędność czasu. Dodatkowo po odliczeniu kosztów, które można by ponieść myjąc kostkę brukową na własną rękę cena usługi czyszczenia bruku wcale nie jest wysoka.

Udostępnij