BudownictwoOgród

Jak zrobić skalniak? – garść cennych porad

Jak zrobić skalniak? – garść cennych porad

Ciekawa aranżacja ogrodu zachęca do przebywania na świeżym powietrzu. Dobrze zagospodarowana przestrzeń sprzyja wypoczynkowi oraz pełni rolę dekoracyjną. Już od pewnego czasu dużym zainteresowaniem klientów cieszą się ciekawe i mniej oczywiste elementy ozdobne, takie jak choćby mały skalniak.

Z czego wynika popularność skalniaka?

Mały skalniak w ogrodzie to element niezwykle dekoracyjny, który może z powodzeniem odmienić charakter każdego ogrodu oraz nadać mu nieco górski klimat. Co ważne taka ozdoba rodem z alpejskiej łąki nie jest trudna w przygotowaniu. Warto zatem zastanowić się nad tym jak zrobić skalniak krok po kroku.

W jaki sposób można wykonać skalniak?

Przed rozpoczęciem prac należy starannie przemyśleć lokalizację skalniaka. Może być on bowiem urządzony na skarpie, w okolicy tarasu, jak również w potężnej donicy. Poza tym należy przygotować szkic pożądanego skalniaka oraz dokonać stosowanych zakupów. Skalniak powinien być maksymalnie zbliżony do elementów naturalnie występujących w przyrodzie. Musi być zatem wykonany z odpowiednio ułożonych kamieni oraz wyselekcjonowanych roślin. Powinien on naśladować naturę. W tym celu warto wykorzystać naturalne nierówności terenu, zamiast tworzyć symetryczną formę w centralnej części ogrodu. Podczas wyboru lokalizacji skalniaka należy brać pod uwagę warunki danego stanowiska w zakresie nawodnienia oraz nasłonecznienia. Typowe rośliny wykorzystywane w celu wznoszenia skalniaków są naturalnie przystosowane do jałowych gleb oraz dużego nasłonecznienia i zdecydowanie gorzej preferują stanowiska w półcieniu.

Skalniak na skarpie czy w donicy?

W przypadku dużych ogrodów wspaniałym elementem ozdobnym będzie skalniak na skarpie. Wykorzystuje on naturalne ułożenie terenu. Może być wzbogacony w niewielki wodospad, który nadaje mu niepowtarzany klimat. Taki skalniak doskonale eksponuje rośliny umiejscowione na różnej wysokości, wzmacnia skarpę i zapobiega osuwaniu się terenu. W przypadku mniejszych ogrodów dobrym rozwiązaniem będzie skalniak w donicy. Może on być również z powodzeniem umieszczony na tarasie lub na balkonie. Podczas wykonania skalniaka należy zwracać uwagę na prawidłowy dobór kamieni. Powinny one nawiązywać do tych, które naturalnie występują w rejonach górskich. Mogą to być zatem piaskowce, wapienie, granity czy łupki granitowe o nieregularnym kształcie. Należy również pamiętać o tym, że wybór kamieni wpływa na pH gleby, a tym samym na uprawiane rośliny. Granit i kwarc powodują zakwaszenie gleby, podczas gdy piaskowiec i bazalt wykazują odczyn zasadowy. Kamień polny jest z kolei obojętny dla gleby.

Jak wybrać odpowiednie rośliny?

Jak wspomniono powyżej, wybór odpowiednich roślin podyktowany jest warunkami nasłonecznienia oraz doborem kamieni i odczynem gleby. Podczas zakładania skalniaka warto wybierać rośliny naturalnie występujące w terenach górzystych, które są odporne na suszę, duże nasłonecznienie oraz ograniczoną przestrzeń. Można wybrać rośliny kwitnące o różnej porze roku lub cechujące się atrakcyjnym ubarwieniem liści. Wśród wielu polecanych roślin wymienić można takie gatunki jak choćby: krwawnik, hiacynt, rozchodnik, przebiśnieg, krokus czy lawenda.

Udostępnij