Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś

Jak zrobić skalniak? – garść cennych porad

Budownictwo Data publikacji - 3 stycznia 2022 Autor - Redakcja pastelowakropka.pl
skalniak w ogrodzie

Ciekawa aranżacja ogrodu zachęca do przebywania na świeżym powietrzu. Dobrze zagospodarowana przestrzeń sprzyja wypoczynkowi oraz pełni rolę dekoracyjną. Już od pewnego czasu dużym zainteresowaniem klientów cieszą się ciekawe i mniej oczywiste elementy ozdobne, takie jak choćby mały skalniak.

Z czego wynika popularność skalniaka?

Mały skalniak w ogrodzie to element niezwykle dekoracyjny, który może z powodzeniem odmienić charakter każdego ogrodu oraz nadać mu nieco górski klimat. Co ważne taka ozdoba rodem z alpejskiej łąki nie jest trudna w przygotowaniu. Warto zatem zastanowić się nad tym jak zrobić skalniak krok po kroku.

W jaki sposób można wykonać skalniak?

Przed rozpoczęciem prac należy starannie przemyśleć lokalizację skalniaka. Może być on bowiem urządzony na skarpie, w okolicy tarasu, jak również w potężnej donicy. Poza tym należy przygotować szkic pożądanego skalniaka oraz dokonać stosowanych zakupów. Skalniak powinien być maksymalnie zbliżony do elementów naturalnie występujących w przyrodzie. Musi być zatem wykonany z odpowiednio ułożonych kamieni oraz wyselekcjonowanych roślin. Powinien on naśladować naturę. W tym celu warto wykorzystać naturalne nierówności terenu, zamiast tworzyć symetryczną formę w centralnej części ogrodu. Podczas wyboru lokalizacji skalniaka należy brać pod uwagę warunki danego stanowiska w zakresie nawodnienia oraz nasłonecznienia. Typowe rośliny wykorzystywane w celu wznoszenia skalniaków są naturalnie przystosowane do jałowych gleb oraz dużego nasłonecznienia i zdecydowanie gorzej preferują stanowiska w półcieniu.

Skalniak na skarpie czy w donicy?

W przypadku dużych ogrodów wspaniałym elementem ozdobnym będzie skalniak na skarpie. Wykorzystuje on naturalne ułożenie terenu. Może być wzbogacony w niewielki wodospad, który nadaje mu niepowtarzany klimat. Taki skalniak doskonale eksponuje rośliny umiejscowione na różnej wysokości, wzmacnia skarpę i zapobiega osuwaniu się terenu. W przypadku mniejszych ogrodów dobrym rozwiązaniem będzie skalniak w donicy. Może on być również z powodzeniem umieszczony na tarasie lub na balkonie. Podczas wykonania skalniaka należy zwracać uwagę na prawidłowy dobór kamieni. Powinny one nawiązywać do tych, które naturalnie występują w rejonach górskich. Mogą to być zatem piaskowce, wapienie, granity czy łupki granitowe o nieregularnym kształcie. Należy również pamiętać o tym, że wybór kamieni wpływa na pH gleby, a tym samym na uprawiane rośliny. Granit i kwarc powodują zakwaszenie gleby, podczas gdy piaskowiec i bazalt wykazują odczyn zasadowy. Kamień polny jest z kolei obojętny dla gleby.

Jak wybrać odpowiednie rośliny?

Jak wspomniono powyżej, wybór odpowiednich roślin podyktowany jest warunkami nasłonecznienia oraz doborem kamieni i odczynem gleby. Podczas zakładania skalniaka warto wybierać rośliny naturalnie występujące w terenach górzystych, które są odporne na suszę, duże nasłonecznienie oraz ograniczoną przestrzeń. Można wybrać rośliny kwitnące o różnej porze roku lub cechujące się atrakcyjnym ubarwieniem liści. Wśród wielu polecanych roślin wymienić można takie gatunki jak choćby: krwawnik, hiacynt, rozchodnik, przebiśnieg, krokus czy lawenda.

producent wind

Redakcja pastelowakropka.pl

Witamy na PastelowaKropka.pl – blogu stworzonym z pasji do pięknych wnętrz i zrównoważonego stylu życia. Nasza redakcja to zespół entuzjastów, którzy z zaangażowaniem dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem w dziedzinach budownictwa, aranżacji wnętrz, ogrodnictwa, dekoracji oraz oświetlenia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?