Dom

Blat granitowy do kuchni – warto kupić?

Blat granitowy do kuchni – warto kupić?

Blat granitowy coraz częściej pojawia się w polskich kuchniach i trudno się temu dziwić. Takie rozwiązanie sprawia, że wnętrze jest eleganckie, a zarazem prezentuje się luksusowo. Czy blat wykonany z kamienia to dobry wybór?

Zalety blatu granitowego

Blat granitowy do kuchni sprawdzi się idealnie i bez wątpienia wyróżnia się na tle innych materiałów. Jest trwały, wytrzymały, odporny na zarysowania, ścieranie, plamy, środki chemiczne. Granit ma to do siebie, że jest również odporny na wilgoć, a także wysokie temperatury, dlatego będzie doskonałym wyborem do kuchni. Oczywiście, zanim zdecydujemy się na blat z granitu, warto dobrze przemyśleć sprawę i ustalić swój budżet. Niestety koszty będą dość wysokie, warto się z tym liczyć. Zanim zaczniemy użytkowanie blatu, należy go dobrze zaimpregnować. Specjalna powłoka ochronna zapewni mu trwałość na lata, producenci podkreślają, że nie jest mu straszna rozgrzana blacha z piekarnika, plama tłuszczu, czy krojenie warzyw. Gdy już dojdzie do jakiegoś uszkodzenia, wystarczy oszlifować powierzchnię i dokonać ponownej impregnacji.

Funkcjonalność to jedno, ale warto też podkreślić, że blat granitowy prezentuje się niezwykle estetycznie i ciekawie. Jest bardzo dekoracyjny, cechuje go ponadczasowy wygląd, dlatego bez problemu będzie można go dopasować praktycznie do każdej aranżacji bez wyjątku. Można wybierać spośród 200 rodzajów granitu w różnych wersjach kolorystycznych.

Cena blatu z granitu

Blaty wykonane z granitu niestety są dość drogie, bo kilkukrotnie przewyższają ceną standardowe blaty laminowane. Szacuje się, że blat granitowy do małej kuchni będzie kosztować około 1500 złotych. Im większa powierzchnia do zagospodarowania, tym więcej pieniędzy będziemy musieli wydać. Oczywiście trzeba brać pod uwagę to, że jest to inwestycja na lata, dlatego jeśli mamy większy budżet, na pewno warto rozważyć takie rozwiązanie.

Wady blatu granitowego

Chociaż blat granitowy ma więcej zalet niż wad, nie można nie wspomnieć także o pewnych mankamentach tego materiału. Po pierwsze, jest on po prostu bardzo ciężki, bo jeden metr kwadratowy takiego blatu może ważyć nawet 80 kg. To dlatego jego montaż nie będzie łatwy i będzie wymagał zastosowania specjalnego sprzętu. Ze względu na to, że blaty granitowe są ciężkie, należy zadbać też o odpowiednią strukturę mebli, na których będą się opierać. Na pewno nie mogą być to standardowe meble z Ikea, najlepiej w tym wypadku zdecydować się na meble na wymiar, które będzie można dopasować do swoich indywidualnych potrzeb.

Czy mimo wszystko należy zdecydować się na blat z granitu? Jeżeli dysponujemy odpowiednim budżetem, bez wątpienia warto wybrać granitowy blat. To rozwiązanie niezwykle trwałe, solidne, a do tego bardzo eleganckie, dlatego posłuży nam przez długie lata. Poza tym bez problemu można dopasować go do swoich potrzeb i upodobań, ponieważ jest dostępny w wielu wariantach kolorystycznych. Cena w tym wypadku idzie w parze z jakością produktu, dlatego trzeba przygotować się na spore wydatki.

Udostępnij