Ogród

Jak mieć piękne ogrody zimowe na swojej działce?

Jak mieć piękne ogrody zimowe na swojej działce?

Jeśli komuś marzy się podziwianie pięknej roślinności przez cały rok, to można mu polecić założenie ogrodu zimowego. Wraz z pojawieniem się zimnych dni trzeba liczyć się z tym, że ogród zacznie szykować się do snu zimowego. Liście spadają z drzew, świat staje się ponury. Na szczęście można cieszyć się wspaniałymi widokami w domowym zaciszu, jeśli wykona się ogród zimowy. Jeśli ktoś ma taras, to wystarczy go zabudować, aby stworzyć optymalne warunki do życia roślinom. Miejsce to stanie się oazą sprzyjającą relaksowi i wypoczynkowi. Przydomowa oranżeria będzie miłą atrakcją dla domowników i gości. Czas zastanowić się nad tym, jak ją wykonać, o czym pamiętać, co będzie potrzebne.

Ogrody zimowe – od czego zacząć?

W Polsce trzeba liczyć się ze zmianami pór roku, co niestety wiąże się z tym, że już na jesień rośliny zaczynają szykować się do zimowego spoczynku. Bez liści nie prezentują się zbyt efektownie, krajobraz staje się wręcz ponury. Do tego dochodzą jeszcze deszczowe i chłodne dni, brak promieni słońca, zachmurzone niebo nie napawa optymizmem. Warto pomyśleć nad stworzeniem przytulnej oazy na swojej działce w postaci ogrodu zimowego. Jeśli przydomowa oranżeria będzie mieć powierzchnię nieprzekraczającą 35 metrów kwadratowych, to nie ma nawet potrzeby uzyskiwania pozwolenia na budowę. Wystarczy dokonać zgłoszenia w urzędzie. Bardzo ważną kwestią jest to, aby wybrać odpowiednią lokalizację ogrodu zimowego, mając na uwadze kształty bryły budynku i wielkość działki. Najlepszym miejscem na domową oranżerię jest strona od południa ze względu na największe nasłonecznienie. Rośliny wymagają promieni słońca do prawidłowego rozwoju. Trzeba jednak liczyć się z tym, że w okresie letnim może dojść do przegrzewania się pomieszczenia ze względu na nadmierne promieniowanie słoneczne. Konieczne jest wobec tego zadbanie o odpowiednią wentylację mechaniczną i klimatyzację. Warto zamontować na przeszkleniach zwijane osłony. Ogród zimowy może znajdować się także od strony południowo-wschodniej lub południowo-zachodniej.

Jak stworzyć ogród zimowy?

Decydując się na stworzenie zimowego ogrodu na swojej posesji, należy zadbać o odpowiednią konstrukcję. Zacząć trzeba od fundamentu. Musi być on solidny, zbrojony i zaizolowany. Nie trzeba jednak robić wylewki, świetnie sprawdzą się gotowe płyny z betonu. Do wzniesienia przydomowej oranżerii potrzebne będą profile konstrukcyjne, które mogą być aluminiowe, drewniane lub wykonane z PCV. Każde z tych rozwiązań ma zarówno plusy, jak i minusy, dlatego trzeba dobrze przemyśleć swoją ostateczną decyzję. Ściany w ogrodzie zimowym mogą mieć postać poliakrylowych, szyb ze szkła klejonego/hartowanego. Najlepsze będą szyby zespolone, ale wiąże się to z większymi kosztami. Z kolei dach można wykonać z paneli poliwęglanowych, szyb hartowanych i bezpiecznych. Świetnie sprawdza się także szyba samoczyszcząca. Jeśli ogród ma być całoroczny, to trzeba pamiętać o ogrzewaniu. Najlepszym wyborem jest ogrzewanie podłogowe wodne lub elektryczne. Można też wybrać ogrzewanie grzejnikowe lub na podczerwień.

Udostępnij