BudownictwoOgród

Z czego zbudować ścieżki ogrodowe?

Z czego zbudować ścieżki ogrodowe?

Ogrody bez wątpienia są najpiękniejsze wtedy, gdy się po nich spaceruje i można podziwiać każdą roślinę z bliska. Niemniej, aby nie zniszczyć upraw i dekoracji, konieczne są ścieżki ogrodowe, które wyznaczą bezpieczny, ale jednocześnie wygodny szlak dla odwiedzających. Tworząc ścieżkę w ogrodzie trzeba pamiętać o wielu istotnych rzeczach, ale przedtem konieczny jest wybór odpowiedniego materiału na ścieżkę. Z czego zatem zbudować ścieżkę ogrodową aby jak najlepiej spełniała swoje zadanie? Poniżej przedstawiamy kilka propozycji!

Drewno i płyty kamienne

Ścieżki ogrodowe mają to do siebie, że najlepiej prezentują się, jeśli są wykonane z naturalnych materiałów. Myśląc o takich materiałach, najczęściej wybór pada na drewno, które jest szczytem naturalnego piękna i idealnie komponuje się z posadzoną w ogrodzie roślinnością. Istnieje wiele różnych metod budowy ścieżek ogrodowych z drewna, ale w każdym przypadku należy pamiętać o odpowiedniej impregnacji, która uchroni konstrukcję przed wszelkimi zniszczeniami.

Innym popularnym materiałem są płytki kamienne, najczęściej wykonane między innymi z granitu. Są one bardzo łatwe w montażu, a ich największymi zaletami są stabilność i wytrzymałość. Na większych płytkach można nawet bez problemu ustawiać ciężkie meble ogrodowe, a ścieżka w ogrodzie wykonana z ich użyciem z pewnością przetrwa dziesiątki lat. Mimo wytrzymałości takich płytek tutaj również trzeba pamiętać o ich impregnowaniu, ponieważ oszlifowany kamień może łatwo się brudzić lub zarysowywać.

Ścieżka ogrodowa z kamyków lub trocin

Niestety nie wszystkich stać na budowę ścieżki z solidnych materiałów. Na szczęście istnieją proste sposoby na tanie ścieżki w ogrodzie, które prezentują się równie efektownie co drewno i płytki. Mowa tu chociażby o wysypaniu ścieżki zwykłymi kamykami, które można dodatkowo ustabilizować z użyciem piachu. Kamyki wcale nie są drogie, a jeśli ich zabraknie zawsze można uzbierać trochę samodzielnie. Z kolei tak niejednolite podłoże idealnie pasuje do naturalnego klimatu panującego w ogrodach.

Innym, jeszcze ekonomiczniejszym rozwiązaniem jest użycie trocin. Tartaki często nawet oddają je za darmo, więc nikt nie powinien mieć problemu ze zdobyciem takiego materiału. Z kolei ścieżka ogrodowa wysypana trocinami świetnie się prezentuje, jednocześnie wprowadzając do ogrodu pierwiastek oryginalności i kreatywności. Stosowaną przez wiele osób alternatywą jest również wysypywanie ścieżki korą.

Naturalna ścieżka z trawy

Jeśli w ogrodzie znajduje się wiele rabatek, to najprostszym rozwiązaniem jest najzwyczajniejsze posianie trawy na ścieżkach. Dzięki temu ścieżka w ogrodzie będzie stanowiła jego nierozłączną część, a odwiedzający będą jeszcze bardziej odczuwać naturalny klimat. Poza tym trawa jest bardzo miękkim podłożem, co znacznie przekłada się na komfort podczas chodzenia po trawiastej ścieżce. Niestety takie rozwiązanie ma swoje wady, ponieważ trawę trzeba regularnie kosić, a zbierająca się na niej rosa może łatwo zmoczyć buty podczas spaceru.

Udostępnij