Strona główna
Oświetlenie
Tutaj jesteś

W jaki sposób wybrać idealne lampy do salonu?

Oświetlenie Data publikacji - 3 stycznia 2022 Autor - Redakcja pastelowakropka.pl
lampa do salonu

Aranżacja wnętrz wymaga dobrego gustu oraz zmysłu artystycznego, który pozwala w sposób harmonijny łączyć poszczególne elementy w spójną całość. W każdym wnętrzu muszą znaleźć się zatem odpowiednie meble oraz dodatki, które czynią je estetycznym i funkcjonalnym. Nie można również pomijać niezwykle istotnego elementu, jakim jest odpowiednie oświetlenie, w tym choćby oświetlenie do salonu.

Dlaczego właściwy wybór oświetlenia do salonu jest tak istotny?

Oświetlenie salonów na bardzo istotny wpływ na odbiór przestrzeni. Dobrze dobrane oświetlenie do salonu nadaje wnętrzu przytulności. Ponadto oświetlenie salonów może pełnić rolę praktyczną, w tym na przykład umożliwiać lekturę ulubionej książki. Nie można również zapominać o tym, że salon pełni rolę nie tylko wypoczynkową, ale również gościnną i reprezentacyjną. Wymaga zatem odpowiedniego oświetlenia sztucznym światłem, które zapewni gościom i domownikom uczucie komfortu. Dobrze dobrane oświetlenie salonów pozwala również zbudować odpowiedni nastrój we wnętrzu oraz eksponować zastosowane w nim dodatki.

Czym należy się kierować wybierając lampy do salonu?

Jak wspomniano powyżej, lampy do salonów mogą pełnić rolę użytkową i dekoracyjną. Podczas wyboru konkretnego produktu warto zatem zwracać uwagę na wygląd danej lampy, jej kolorystykę oraz wielkość, a także rodzaj i ilość emitowanego światła. W tym przypadku stylistyka oraz kolorystyka danej lampy powinna korespondować z aranżacją danego wnętrza. W salonach utrzymanych w stylu tradycyjnym warto stawiać na klastyczne rozwiązania. We wnętrzach nowoczesnych można z kolei puścić wodze fantazji i wybierać nietuzinkowe wzory i rozwiązania. W pełnych szyku salonach glamour warto wybierać lampy wykończone elementami mieniącymi się w świetle, zaś do salonów skandynawskich pasować będą proste w formie produkty w jasnym kolorze.

W jaki sposób należy dobrać odpowiednią wielkość lampy do salonu?

Podczas wyboru lampy do salony należy zwracać uwagę nie tylko na jej kształt i kolor, ale również na jej wielkość. Zbyt duża lampa może bowiem przytłoczyć daną przestrzeń. Lampa zbyt mała może z kolei prezentować się dość groteskowo.

Czy ważna jest wysokość, na której zawieszona jest lampa?

W przypadku lamp wiszących wysokość, na której są one zawieszone jest kluczowa na swobodnego przemieszczania się po pomieszczeniu. Z jednej strony lampa nie może utrudniać komunikacji w salonie. Z drugiej jednak strony musi dawać odpowiednią ilość światła, które nie razi w oczy domowników. Wysokość zawszenia lampy na również bardzo duże znaczenie w przypadku salonów połączonych z jadalnią. W takim przypadku lampa zwykle nie jest zawieszona centralnie w pomieszczeniu lecz znajduje się bezpośrednio nad stołem. Musi ona zatem dostarczać odpowiednią ilość światła wszystkim współuczestnikom biesiady.

Na jakie inne elementy warto zwrócić uwagę wybierając lampę do salonu?

Podczas wyboru oświetlenia do salonu nie należy skupiać się jedynie na jednym głównym źródle światła. W tym pomieszczeniu ważne są bowiem nie tylko lampy wiszące, ale również mniejsze punkty świetlne umieszczone na meblach czy lampy podłogowe. Powinny to być produkty estetyczne, spójne stylizacyjnie, trwałe oraz energooszczędne.

producent wind

Redakcja pastelowakropka.pl

Witamy na PastelowaKropka.pl – blogu stworzonym z pasji do pięknych wnętrz i zrównoważonego stylu życia. Nasza redakcja to zespół entuzjastów, którzy z zaangażowaniem dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem w dziedzinach budownictwa, aranżacji wnętrz, ogrodnictwa, dekoracji oraz oświetlenia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?