BudownictwoDom

Głośni sąsiedzi? Zobacz, co możesz z tym zrobić

Głośni sąsiedzi? Zobacz, co możesz z tym zrobić

Mieszkanie w bloku czy kamienicy ma swoje zalety ale i również wady. Tych pierwszych jest na pewno wiele, ale skupmy się na jednym z minusów- hałasem zza ściany. Dla wielu, ściany między mieszkaniami prawdopodobnie nieraz wydawały się za cienkie. Odgłosy od strony sąsiadów sprawiają, że i druga strona zaczyna czuć się nieswojo. Mamy wówczas wrażenie, że nas również może być słychać. 

Komfort akustyczny jest bardzo ważny w domowym zaciszu. To tutaj odbywają się ważne rozmowy, które chcielibyśmy często zachować tylko dla siebie. Jak wyciszyć pokój, aby pozbyć się tego problemu? Cy jest to zawsze możliwe? Zobacz, jak prosto możesz spróbować rozwiązać ten problem.

jak wygłuszyć ścianę

Jak wygłuszyć ścianę

Wygłuszenie ścian warto powierzyć doświadczonej osobie, lub zająć się tym samemu, pod warunkiem że mamy w tym chociaż trochę wprawy. Jeżeli jesteś złotą rączką, na pewno poradzisz sobie z jej montażem i wniesieniem.

Jednym z najprostszych rozwiązań jest montaż przedścianki w systemie suchej zabudowy. Polega to na przymocowaniu za pomocą łączników akustycznych na ścianę metalowej konstrukcji z profili, kolejno wypełnienie jej wełną. Na koniec obkłada się ją okładziną z płyt gipsowo-kartonowych.

Przedściankę można zamontować na każdym etapie urządzania, nawet w tych, gdzie mamy już podłogę. Jeżeli więc nawet po dłuższym czasie od wprowadzenia poczujemy że  potrzebujemy wygłuszenia- nie będzie z tym żadnego problemu. Wygłuszenie ścian wymaga jedynie odrobiny chęci i zapału do działania.

Inne rozwiązania na wyciszenie ścian

Budownictwo coraz mocniej się rozwija i na rynku pojawia się mnóstwo nowych rozwiązań na wygłuszenie ścian. Można zastosować panele ścienne akustyczne. Są on droższe ale również skuteczne. Efekt wygłuszenia powstaje dzięki piance, która wypełnia wnętrze paneli i skutecznie pochłania dźwięk.

Równie dobrym rozwiązaniem będą maty wygłuszające. Trzeba jednak dopasować odpowiedni model, który najbardziej się sprawdzi w danej sytuacji. Przykładowo dobrym rozwiązaniem będzie mata butylowa. Jak sama nazwa wskazuje, wykonana jest ona z gumy butylowej. W swoim składzie zawiera aluminium, które jest odpowiedzialne za izolację akustyczną. Odporna jest też na szkodliwe warunki atmosferyczne a sam montaż nie należy do skomplikowanych

wyciszenie ścian w pokoju

 Czy wyciszenie ścian zawsze rozwiąże cały problem?

Nawet jeżeli prawidłowo zamontujemy przedściankę, problem może nie do końca zniknąć. Niestety może dojść do przenoszenia bocznego dźwięków. Prościej mówiąc, jest to efekt przeniesienia części dźwięków powietrznych i uderzeniowych poprzez przylegające elementy budynku jak na przykład właśnie ściany. Jeżeli mamy do czynienia ze złą izolacją akustyczną, przedścianka prawdopodobnie niewiele nam pomoże.

Udostępnij