Strona główna
Wnętrza
Tutaj jesteś

Jak urządzić mieszkanie w stylu skandynawskim?

Wnętrza Data publikacji - 3 stycznia 2022 Autor - Redakcja pastelowakropka.pl
styl skandynawski

Styl skandynawski szturmem wdarł się na tak zwane salony i podbił serca milionów domowników. Swój niewątpliwy sukces zawdzięcza temu, że jego kwintesencją są jasne, przestronne i bezpretensjonalne wnętrza. Są one jednocześnie przytulne i przyjazne mieszkańcom.

Z czego wynika popularność stylu skandynawskiego?

Choć Skandynawia kojarzy się przede wszystkim z chłodem, mieszkanie w stylu skandynawskim wcale nie jest zimne i nieprzyjazne jego mieszkańcom. Wręcz przeciwnie stanowi ono swoiste antidotum na brak odpowiedniej ilości słońca oraz mróz panujący za oknem.

Jak zatem wygląda typowy pokój skandynawski?

Typowy pokój skandynawski cechują jasne barwy oraz detale, które czynią wnętrze bardziej przytulnym. Biel, szarość oraz beż to odcienie, które odnaleźć można na ścianach, podłogach oraz w dodatkach. Swoistą sterylność ścian i podłóg przełamują dodatki wykonane z naturalnego drewna, które wprowadzają wrażenie ciepła i przytulności. Ponadto monotonię wnętrz łamią zróżnicowane faktury dodatków utrzymanych w zbliżonej kolorystyce. Mogą to być zatem narzuty, pledy, dywany oraz poduszki. Stanowią one w tym wypadku element nie tylko dekoracyjny, ale również niezwykle funkcjonalny. Kuchnia czy salon w stylu skandynawskim cechuje ciepło, wygoda oraz praktyczność. We wnętrzach zastosowane są bowiem rozwiązania, które zdecydowanie ułatwaiją życie domownikom. Co ważne mieszkanie w stylu skandynawskim wcale nie wymaga wysokich nakładów finansowych, by prezentować się atrakcyjnie.

Czym cechuje się styl skandynawski?

Jak wspomniano powyżej, kwintesencją stylu skandynawskiego są jasne odcienie. Stanowią one swoistą rekompensatę niedoboru światła naturalnego. W przestrzeniach dominuje zatem sterylna biel, zaś intensywny kolor zwykle znajdowany jest jedynie w dodatkach. W tym przypadku pożądane są intensywne akcenty czarne lub żółte. Ponadto typowy pokój skandynawski nie obędzie się bez bielonego drewna oraz dodatków wykonanych ze szkła czy metalu. Wśród tkanin dominuje zaś len, wełna i bawełna. Zastosowane we wnętrzach meble mają być przede wszystkim wygodne. Są one zatem zwykle odpowiednio wyprofilowane oraz cechują się delikatną linią i opływowym kształtem. Monotonia i sterylność wnętrz przełamana jest oryginalnymi dodatkami. Mogą to być okazałe rośliny, awangardowe grafiki, litery, sentencje oraz oprawione w proste ramy cytaty. Co ciekawe styl skandynawski ma dwa odłamy. Pierwszy z nich jest bardziej tradycyjny. W nim powszechnie występują przecierane frezowane meble, tradycyjne uchwyty oraz motywy folkowe. Nurt nowoczesny stawia na proste formy, nowoczesne uchwyty lub szafki bezuchwytowe oraz proste i minimalistyczne dodatki.

Jak zatem urządzić salon w stylu skandynawskim?

Salon w stylu skandynawskim musi być wygodny i przytulny. Efekt ten może być osiągnięty za sprawą dodatków, w tym choćby długich zasłon czy futrzanego dywanu. Podczas aranżacji wnętrza pamiętać należy jednak o tym, że nadmiar dodatków nie może zdominować i przytłoczyć danego wnętrza. Musi ono zachować swój pierwotny nieco surowy i sterylny styl. Mieszkanie w stylu skandynawskim cechują żywe rośliny w kolorze intensywnej zieleni. W tym wypadku kwiaty mogą być stawanie na parapetach, meblach oraz w dużych donicach bezpośrednio na podłodze.

producent wind

Redakcja pastelowakropka.pl

Witamy na PastelowaKropka.pl – blogu stworzonym z pasji do pięknych wnętrz i zrównoważonego stylu życia. Nasza redakcja to zespół entuzjastów, którzy z zaangażowaniem dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem w dziedzinach budownictwa, aranżacji wnętrz, ogrodnictwa, dekoracji oraz oświetlenia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?