Dom

Drzwi bez futryny – czy to możliwe?

Drzwi bez futryny – czy to możliwe?

Trendy się zmieniają. Obecnie niezwykle modne są drzwi bez futryny. Jeszcze niedawno wydawało się, że ich montaż nie jest realny. Obecnie są one prawdziwym hitem, który jest często wykorzystywany przez projektantów w nowoczesnych aranżacjach wnętrz. Czym są drzwi bez futryny? Gdzie można je montować i dlaczego?

Bez futryny? – czy na pewno?

Jak łatwo się domyślić tak naprawdę nie ma możliwości zamontowania drzwi bez ościeżnicy. To właśnie ona utrzymuje skrzydło we właściwym miejscu oraz znajduje się w niej mechanizm, który umożliwia poruszanie skrzydłem, czyli po prostu otwieranie i zamykanie drzwi. Ościeżnica jest niezbędna do tego, by było to możliwe. Z tego powodu drzwiami bez futryny nazywa się drzwi, które mają ościeżnicę ukrytą. Jest ona wstawiona w taki sposób, by nie była widoczna z zewnątrz. Jej boki licuje się ze ścianą oraz maluje w taki sposób, by nie były widoczne. Efekt końcowy jest taki, że na ścianie widoczne jest wyłącznie skrzydło drzwi, a sama futryna pozostaje poza zasięgiem wzroku.

Wyjątkowa stylizacja

Koniecznie trzeba podkreślić, że drzwi bez futryny okazały się hitem w aranżacjach wnętrz. Można montować je w różnych pomieszczeniach, a dzięki temu, że nie mają ościeżnicy, prezentują się bardzo nowocześnie. Wprawny monter może założyć skrzydło w taki sposób, by licowało się ze ścianą i by wydawało się jej częścią. Nie oznacza to jednak, że takie drzwi trudno zauważyć. Wręcz przeciwnie! Drzwi świetnie wyglądają. Prezentują się nowocześnie i równocześnie tajemniczo. Skrzydła drzwi bez futryny najczęściej są wykonane z materiałów, które można malować lub tapetować. To umożliwia dopasowanie ich do reszty ściany. W ten sposób można stworzyć wyjątkowe aranżacje wnętrz, w których drzwi w ogóle nie są widoczne. Ściana i drzwi mogą być dokładnie w tym samym odcieniu, bo można je pokryć jednym produktem. Jako ozdobę można wykorzystać błyszczącą klamkę do drzwi. Można też ukryć ją, decydując się jednak na klamkę w tym samym lub bardzo zbliżonym odcieniu do koloru drzwi. Drzwi bez futryny często nazywane są sekretnymi. To wynika właśnie z tego, że można je zamaskować.

Czy można zamontować je samodzielnie?

Montaż drzwi bez futryny jest dość trudny. To zadanie, z którym raczej nie poradzi sobie laik. Warto o tym pamiętać, by wiedzieć, że najlepiej do pracy przy takich drzwiach zatrudnić specjalistę, który ma już sporo doświadczenia w takich zadaniach. Wprawdzie samo wstawienie ościeżnicy i skrzydła nie jest poważnym wyzwaniem, to takie spasowanie i zlicowanie wszystkich elementów, by efekt był zadowalający, nie jest łatwe. Wymaga to wysokiej dbałości o szczegóły, precyzji oraz umiejętności. Docięcie i dopasowanie wszystkich elementów to trudne zajęcie.

Inne opcje na drzwi bez futryny

Jeśli nie chcesz mieć tradycyjnej futryny, ale równocześnie nie jesteś zdecydowany na drzwi z ukrytą ościeżnicą, to możesz też rozważyć montaż drzwi przesuwnych. W ich wypadku nie ma mowy o tradycyjnej ościeżnicy. Drzwi przesuwne zamiast niej wykorzystują specjalną szynę, która umożliwia przesuwanie ich wzdłuż jej długości. Ich zaletą z pewnością jest brak otwieranego skrzydła, które do ruchu potrzebuje sporo miejsca. Z tego powodu często wykorzystuje się je w sypialniach do oddzielenia garderoby lub dużej szafy. Czasami też wykorzystywane są do przedzielenia pomieszczenia na dwie części. W takim wypadku zasunięte drzwi mają imitować ścianę. W razie potrzeby można je rozsunąć po to, by uzyskać dwa niezależne od siebie pomieszczenia. To wyjątkowe rozwiązanie, które sprawdza się w dużych domach.

Udostępnij