Polacy powoli przekonują się do wykorzystywania ogrzewania podłogowego. Dostrzegają już, że jest to rozwiązanie nie tylko komfortowe, lecz również (a może przede wszystkim) i ekonomiczne. Ogrzewanie podłogowe cena początkowo nie wydaje się może jakoś szczególnie niska, ale warto ją zapłacić, by zyskać dostęp do zalet tej metody ocieplania pomieszczeń.
Główne zalety ogrzewania podłogowego
Po pierwsze – komfort cieplny oraz łącząca się z nim ekonomia rozwiązania. W domach, w których na co dzień stosuje się ogrzewanie podłogowe, na ogół można delikatnie obniżyć temperaturę panującą w pomieszczeniach – średnio o 1 lub 2 stopnie. Niby to niewiele, ale jednak nawet taka drobna zmiana prowadzi do sporych oszczędności. Dzięki niej koszty ogrzewania potrafią spaść nawet i o kilkanaście procent!
Ogrzewanie podłogowe jest też po prostu… zdrowe. Dużo zdrowsze od ocieplania pomieszczeń „zwyczajnymi” kaloryferami. Aby zdać sobie z tego sprawę, należy wiedzieć, że temperatura ludzkiego ciała jest różna w różnych miejscach i powinna by ona najwyższa właśnie w okolicy stóp. Ogrzewanie podłogowe zapewnia właściwy, wręcz idealny rozkład temperatur. Z tego względu warto je stosowa we wszystkich pomieszczeniach, nie tylko w łazienkach.
Trzecią podstawową zaletą jest też ogólna higieniczność i bezpieczeństwo podłogowego ogrzewania. To tak naprawdę jedyny dobry wybór dla alergików i osób chorujących na astmę. Niestety ale tradycyjne kaloryfery są wprost siedliskami kurzu i zanieczyszczeń, których trudno całkowicie się z nich pozbyć.
Wady ogrzewania podłogowego
Nawet to, co na pozór wydaje się doskonałe, zazwyczaj ma jednak pewne słabsze strony. W tym przypadku jednym z większych minusów będzie cena ogrzewania podłogowego. Chcąc w nie zainwestować, trzeba niestety liczyć się z tym, że zapłaci się za nie nawet o 30% więcej niżeli za tradycyjne instalacje grzewcze, oparte na klasycznych grzejnikach.
Drugim minusem jest konieczność zaplanowania takiego ogrzewania z odpowiednio dużym wyprzedzeniem. Specjalistyczna instalacja musi zostać zamontowana jeszcze przed położeniem podłóg. Gdy posadzki zostaną już ułożone, nie będzie się dało jej wykonać w żaden sposób, a zatem w istniejących już domach często wręcz nie da się jej wykorzystać (a przynajmniej jest to bardzo trudne do zorganizowania).
Trzeci minus tyczy się natomiast bezwładności cieplnej. Ogrzewanie podłogowe z jednej strony jest ekonomiczne, ale z drugiej prowadzi do pewnych strat ciepła, ponieważ podłogi dość wolno się nagrzewają i równie wolno stygną.
Ile to kosztuje?
Ogrzewanie podłogowe cena na ogół będzie wynosić od stu do dwustu złotych za metr kwadratowy, jednakże trudno ją tak ogólnie wyznaczyć i uśrednić, bo zależy ona od paru czynników. W jej przypadku znaczenie ma nawet lokalizacja budynku. Za ogrzewanie podłogowe więcej płaci się bowiem w większych miastach niżeli tych mniejszych. Każdy, kto jest zainteresowany tym rozwiązaniem, powinien po prostu je dla siebie wycenić, by odpowiednio przygotować się na ewentualny wydatek.