Jeśli komuś marzy się podziwianie pięknej roślinności przez cały rok, to można mu polecić założenie ogrodu zimowego. Wraz z pojawieniem się zimnych dni trzeba liczyć się z tym, że ogród zacznie szykować się do snu zimowego. Liście spadają z drzew, świat staje się ponury. Na szczęście można cieszyć się wspaniałymi widokami w domowym zaciszu, jeśli wykona się ogród zimowy. Jeśli ktoś ma taras, to wystarczy go zabudować, aby stworzyć optymalne warunki do życia roślinom. Miejsce to stanie się oazą sprzyjającą relaksowi i wypoczynkowi. Przydomowa oranżeria będzie miłą atrakcją dla domowników i gości. Czas zastanowić się nad tym, jak ją wykonać, o czym pamiętać, co będzie potrzebne.
Ogrody zimowe – od czego zacząć?
W Polsce trzeba liczyć się ze zmianami pór roku, co niestety wiąże się z tym, że już na jesień rośliny zaczynają szykować się do zimowego spoczynku. Bez liści nie prezentują się zbyt efektownie, krajobraz staje się wręcz ponury. Do tego dochodzą jeszcze deszczowe i chłodne dni, brak promieni słońca, zachmurzone niebo nie napawa optymizmem. Warto pomyśleć nad stworzeniem przytulnej oazy na swojej działce w postaci ogrodu zimowego. Jeśli przydomowa oranżeria będzie mieć powierzchnię nieprzekraczającą 35 metrów kwadratowych, to nie ma nawet potrzeby uzyskiwania pozwolenia na budowę. Wystarczy dokonać zgłoszenia w urzędzie. Bardzo ważną kwestią jest to, aby wybrać odpowiednią lokalizację ogrodu zimowego, mając na uwadze kształty bryły budynku i wielkość działki. Najlepszym miejscem na domową oranżerię jest strona od południa ze względu na największe nasłonecznienie. Rośliny wymagają promieni słońca do prawidłowego rozwoju. Trzeba jednak liczyć się z tym, że w okresie letnim może dojść do przegrzewania się pomieszczenia ze względu na nadmierne promieniowanie słoneczne. Konieczne jest wobec tego zadbanie o odpowiednią wentylację mechaniczną i klimatyzację. Warto zamontować na przeszkleniach zwijane osłony. Ogród zimowy może znajdować się także od strony południowo-wschodniej lub południowo-zachodniej.
Jak stworzyć ogród zimowy?
Decydując się na stworzenie zimowego ogrodu na swojej posesji, należy zadbać o odpowiednią konstrukcję. Zacząć trzeba od fundamentu. Musi być on solidny, zbrojony i zaizolowany. Nie trzeba jednak robić wylewki, świetnie sprawdzą się gotowe płyny z betonu. Do wzniesienia przydomowej oranżerii potrzebne będą profile konstrukcyjne, które mogą być aluminiowe, drewniane lub wykonane z PCV. Każde z tych rozwiązań ma zarówno plusy, jak i minusy, dlatego trzeba dobrze przemyśleć swoją ostateczną decyzję. Ściany w ogrodzie zimowym mogą mieć postać poliakrylowych, szyb ze szkła klejonego/hartowanego. Najlepsze będą szyby zespolone, ale wiąże się to z większymi kosztami. Z kolei dach można wykonać z paneli poliwęglanowych, szyb hartowanych i bezpiecznych. Świetnie sprawdza się także szyba samoczyszcząca. Jeśli ogród ma być całoroczny, to trzeba pamiętać o ogrzewaniu. Najlepszym wyborem jest ogrzewanie podłogowe wodne lub elektryczne. Można też wybrać ogrzewanie grzejnikowe lub na podczerwień.